Çocukluk çağı obeziteye bağlı yağlı karaciğer hastalığında hepatik fibrozisin non-invaziv yöntemler ile değerlendirilmesi
Evaluation of hepatic fibrosis in childhood obesity-related fatty liver disease by non-invasive methods
  1. Tez No: 724952
  2. Yazar: DİDAR AĞCA CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REHA ARTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Obezitesi ile ilişkili yağlı karaciğer hastalığı olan çocuk ve ergenlerde, shear wave elastografi, APRI ve FIB-4 ile saptanabilen fibrozis değerinin steatohepatitten bağımsız bir gösterge olup olmadığının gösterilmesi, el bileği çevresi ölçümünün obez hastalarda steatohepatit için risk faktörü olup olmadığının ortaya konulabilmesi amaçlandı. Bu amaçla obezitesi olan 50 hasta ve karaciğer ile ilişkili hastalığı olmayan, normal VKİ'ne sahip 16 kontrol hastası toplamda 66 kişi çalışmaya dâhil edildi. Obezitesi olan 40 hasta USG bulguları ve transaminaz değerlerine göre NASH, basit karaciğer yağlanması, sadece obezite olarak gruplandırıldı. Hastaların SWE ölçümleri, APRI ve FIB-4 değerleri ve el bileği çevresi değerlendirildi. NASH grubunda SWE ortanca değeri 9,4 (7,4-11,9), basit yağlanması olanlarda 8.7 (7.2-10.75), sadece obezitesi olanlarda 11.6 (7-14.1) ve kontrol grubunda 6.75 (6.5-7.5) saptandı. SWE sonuçlarında yağlanma/NASH açısından anlamlı fark saptanmazken sonuçların obezite ile ilişkili olduğu görüldü. FIB4 değeri gruplar arasında istatistiksel açıdan farklı bulunmadı (p=0,089).
Özet (Çeviri)
It was aimed to show whether the fibrosis score, which can be detected by shear wave elastography, APRI and FIB-4 scoring, is an independent indicator of steatohepatitis in children and adolescents with obesity-related fatty liver disease, and to reveal whether wrist circumference measurement is a risk factor for steatohepatitis in obese patients. For this purpose, 50 patients with obesity and 16 control with normal BMI without liver-related disease, a total of 66 people were included in the study. 50 patients with obesity were grouped as NASH, simple steatosis, and obesity only, according to USG findings and transaminase values. SWE measurements, APRI and FIB-4 scores and wrist circumference of the patients were evaluated. The median SWE value was 9.4 (7.4-11.9) in the NASH group, 8.7 (7.2- 10.75) in those with simple steatosis, 11.6 (7-14.1) in those with only obesity, and 6.75 (6.5-7.5) in the control group. While no significant difference was found in terms of steatozis/NASH in SWE results, it was observed that the results were associated with obesity. The difference between the groups in the FIB4 score was not statistically significant (p=0.089).