Kosova'nın vergi sisteminin vergi rekabeti açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Kosovo's tax system in terms of tax competition
- Tez No: 724951
- Danışmanlar: PROF. DR. N. SEMİH ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Vergi rekabeti literatürü incelendiğinde, başlangıç noktasının federal idare birimleri arasındaki rekabet olduğu görülmektedir. Sonrasında literatür uluslararası vergi rekabetine doğru genişlemekte ve akademik çalışmalar bu yönelimde ilerlemektedir. Bu çalışmada literatürün klasik gelişim sırası takip edilmiştir. Çalışmaların odak noktasının doğrudan yabancı yatırımları çekmek amacıyla vergiler üzerinde yapılabilecek değişimler olduğu görülmüştür. Vergi oranı hem baz, hem de devletlerin vergi oranını belirlemede koordinasyonsuzluk yaşayabildiklerini bir konu olmaktadır. Bu çalışma da, vergi oranının düşürülmesinin yatırımların cazibesini etkileyip etkilemediği Kosova örneği üzerinden analiz etmektir
Özet (Çeviri)
Examining the literature on tax competition we can note that the literature to explain and understand starts from the competition between the federal states and in their context how it can expand further into international tax competition. However, in the classic literature on the subject we can see that the focus of the study can be only the tax rate in attracting investments or even the basis and rate, or even non-coordination of states in setting the tax rate. Meanwhile The focus of this paper is on analyzing the issue whether the reduction of the tax rate affects the attraction of investments.