Kadınların doğum beklentileri ve deneyimlerinin belirlenmesi
Determi̇ni̇ng women's expectations and experiences of childbirth
  1. Tez No: 724953
  2. Yazar: PACIFIQUE HIRWA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVŞEN NAZİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırma, kadınların doğum beklentileri ve deneyimlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte yapılmıştır. Araştırma Türkiye'nin güney bölgesindeki bir devlet hastanesinin Doğumhane ünitesi ve kadın doğum servislerinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, olasılıksız örnekleme yöntemlerinden rastlantısal örnekleme yöntemi ile seçilen, belirtilen hastanenin doğum ünitesine Ocak 2021-Temmuz 2021 tarihleri arasında doğum yapmak için başvuran ve araştırma katılım kriterlerine uyan 117 kadın ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında gebelerin tanıtıcı özelliklerini içeren“Kişisel Bilgi Formu”, doğumla ilgili bilgilerini içeren“Doğuma İlişkin Özellikler Bilgi Formu”ve“Doğum Beklentileri ve Deneyimleri Ölçeği (DBDÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans tabloları, tanımlayıcı istatistikler ve lojistik regresyon kullanılmıştır. Gebelerin yaş ortalamasının 26,47±5,69 (yıl) olduğu, gebelerin %29,1' inin ilk gebeliğinin olduğu, %82,1' inin gebeliğini istediği belirlenmiştir. Gebelerin %52,1' inin doğumunu ebelerin yaptırdığı, %75,2' sinin doğum süresinin
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was carried out with the aim of determining the expectations and experiences of women during childbirth. Data were collected from 117 women who were selected randomly from the delivery unit and obstetrics wards of a state hospital in the southern part of Turkey between January 2021 and July 2021 ,using Personal Information Form , obstetric Information Form and The Thai Childbirth Expectation & Experience Questionnaire (TCEEQ). Statistical tests such as Frequency tables, descriptive statistics and logistic regression were used to analyse the data. The mean age of participants was 26.47±5.69 (years), 29.1% of women were primigravida, 82.1% of the pregnancies were wanted pregnancies, 52.1% of deliveries were executed by midwives, 75.2% of deliveries occured with a labor period under 16 hours, 89.7% of women received support during labor , 52.2% of them were supported by a midwife, 72.6% of participants did not experience complications during delivery. It was found that 75.69% of women's expectations were met during labor, while 24.31% of expectations were not fulfilled, 34.86% of the cases recorded unexpected experiences during childbirth. It was determined that 54.7% of participants were very satisfied with the birth process. It was found that there was a significant relationship between the expectation fulfillment level and satisfaction with intrapartum care. (p=0.000