Anadolu sahası halk masallarında giyim kuşam ve işlevleri
Clothing and functions in anatolian field folk tales, which i presented
  1. Tez No: 724986
  2. Yazar: AYSUN KÜÇÜK GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM BALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Clothing Industry, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu tez giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, gerekçesi, kapsamı ve yönteminden söz edilmiştir. Masal hakkında genel bilgilere ve masalla ilgili yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Birinci bölümde, Anadolu'dan derlenen masallarda geçen giyim kuşam unsurlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde, Anadolu sahası masallarında giyim kuşamla ilgili yapılan tespitlere değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise Anadolu sahası masallarında giyim kuşamın hangi işlevlerde kullanıldığı örneklerle açıklanmıştır. Masallarda kullanılan giyim kuşamın örtünme işlevi, gösterge (işaretleme) işlevi, ilahi güç ve sihirli nesne işlevi, cinsiyet işlevi, don ve kılık değiştirme işlevi, özel günleri belirleme işlevi, hatırlatma/ delil/kanıt işlevi, ödül/mükafat/ceza işlevi, hediye ve miras işlevi, imtihan/sınav işlevi, hile ve kandırma işlevi, maddi değer işlevi, uzun zaman ve olayı kısaltma işlevi, tip oluşturma işlevi ve kişileştirilme işlevi olmak üzere toplam on beş işlevinden söz edilmiştir. Sonuç olarak, giyim kuşamın toplumun temel unsurlarından olduğundan, kültürel unsurları barındırdığından, değişen kültürle birlikte dönüştüğünden ve yok olduğundan söz edilmiştir. Kaybolan giyim kuşam unsurlarının ve onların taşıdığı kültürel ögelerin masallarda hala varlığını sürdürdüğü, giyim kuşamda oluşan dönüşümün masallarda gözlemlendiği ve bundan sonra da oluşacak olan değişim ve gelişimin masallarda kendine yer bulacağı ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of introduction, three chapters and conclusion. In the introduction part, the subject, purpose, justification, scope and method of the research are mentioned. General information about the fairy tale and studies about the fairy tale are given. In the first part, the clothing elements in the tales compiled from Anatolia are included. In the second part, the determinations made about clothing in the tales of the Anatolian field are mentioned. In the third part, the functions of dressing in the tales of the Anatolian field are explained with examples. Covering function of clothing used in fairy tales, indicator (marking) function, Divine power and magic object function, gender function, underwear and disguise function, function of determining special days, reminder/evidence/evidence function, reward/reward/punishment function, gift and A total of fifteen functions are mentioned, including inheritance function, test/exam function, cheating and deception function, material value function, long time and event shortening function, type formation function and personalization function. As a result, it has been mentioned that clothing is one of the basic elements of society, contains cultural elements, transforms and disappears with the changing culture. It has been stated that the disappearing clothing elements and the cultural elements they carry still exist in the fairy tales, the transformation in clothing is observed in the fairy tales, and the change and development that will occur after that will find a place in the fairy tales.