Üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım alışkanlıkları ve sosyal medyanın satın alma davranışları üzerindeki etkisi
University students' social media use habits and the effect of social media on purchase behaviors
  1. Tez No: 724985
  2. Yazar: ALİ DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte, internet kullanımı çok artmıştır. Bu gelişmeler doğrultusunda, sosyal medya tüketicilerin, hem üretip hem de tüketim yapabildikleri bir alan haline gelmiştir. Sosyal medya ile birlikte, bireyler istedikleri ürün ve hizmete kısa bir süre içerisinde ulaşabilmektedir. Sosyal medyadaki gelişmeler, tüketicilerin satın alma davranışlarında farklılıklara neden olurken, işletmeler bu değişimleri göz önünde bulundurarak, işletmelerini bu gelişmelere göre şekillendirmektedir. İnternet kullanımın en yayın olduğu yaş aralığına bağlı olarak, sosyal medya kullanımında ve tüketici davranışlarındaki farklılıklarda, üniversite öğrencilerinin düşünceleri önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma ile birlikte, üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanımın, satın almaya etkisi incelenmiştir. Çalışmanın ilk kısmı olan teori kısmında, sosyal medya, tüketici davranışları ve aralarındaki ilişkiler ele alınmıştır. Araştırmanın analiz kısmında ise, ana kütleyi temsil eden üniversite öğrencileri belirlenmiş ve bu grup üzerinde anket uygulanmıştır. Uygulanan anketler sonucunda, sosyal medya kullanımı ile satın alma davranışlarındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, the use of the internet has increased a lot. In line with these developments, social media has become an area where consumers can both produce and consume. With social media, individuals can reach the products and services they want in a short time. Developments in social media cause differences in the purchasing behavior of consumers, and businesses take these changes into account and shape their business activities according to these developments. The opinions of university students play an important role in the differences in social media use and consumer behavior, depending on the age range where internet use is most prevalent. With this study, the effect of university students' social media use on purchasing was examined. In the theory part, which is the first part of the study, social media, consumer behaviors and the relations between them are discussed. In the analysis part of the research, university students representing the main mass were determined and a questionnaire was applied on this group. As a result of the applied questionnaires, the relationship between the use of social media and purchasing behaviors was tried to be determined.