Anadolu sahası Türk halk masallarında astral unsur ve olağanüstülükler
Astral elements and supernatural motifs in Anatolian Turkish folk tales
  1. Tez No: 991610
  2. Yazar: ZEYNEP CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ALP KAYABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Türk kültürünün tarihine bakıldığında masal türünün köklü bir geçmişe sahip olduğu görülmektedir. Masallar, tarih boyunca her yaştan bireyin ilgisini çekmeyi başarmış ve güncelliğini koruyabilmiş sözlü anlatı türleri arasında yer almıştır. Masallar, ait oldukları toplumların özelliklerini yansıtan ve bulunduğu döneme adeta ışık tutan sözlü anlatı türlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Anadolu sahası Türk halk masalları incelendiğinde Türk milletinin tarihine ilişkin çeşitli bilgilere ulaşmak da mümkün olacaktır. Masallar; toplumun kendini ifade etme, eğlenme ve eğitme aracı olarak kullanılmış, toplumun eğlence ihtiyacını karşılaması nedeniyle olağanüstü masal kahramanlarına, olaylara ve mekânlara yer verilmiştir. Bu çalışma ile olağanüstü unsurlarla birlikte Türk toplumunun yıllardır ilgisini çekmiş olan göksel öğelerle incelenecektir. Çünkü Türk toplumu, yüzyıllardır gökyüzü ve göksel olaylar ile ilgilenmiş ve bu konuda araştırmalar yapmıştır. Ay, güneş, yıldız vb. öğelerin gökyüzünde bulundukları konuma, hareketlerine göre çıkarımlarda bulunmuşlardır. Öyle ki dini inançlar bile Türklerde göksel unsurların etkisinde şekillenmiştir. Bu durum zamanla edebiyatımızda yer alan türlerin içerisinde astral unsurların ve olağanüstülüklerin yer almasına sebep olmuştur. Çalışmamızda astral unsur ve olağanüstülükler kendi içerisinde alt başlıklara ayrılarak masal metinleri incelenecektir. Bu çalışma ile“Anadolu Sahası Türk Halk Masallarında Astral Unsur ve Olağanüstülükler”tespit edilerek Türk Dili ve Edebiyatı alanına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
When we look at the history of Turkish culture, it is seen that the fairy tale genre has a deep-rooted history. Fairy tales have been among the oral narrative genres that have managed to attract the attention of individuals of all ages throughout history and have remained relevant to this day. Fairy tales emerge as one of the oral narrative genres that reflect the characteristics of the societies to which they belong and virtually shed light on the period in which they were told. When examining Turkish folk tales from the Anatolian region, it is possible to gain various insights into the history of the Turkish nation. Tales have been used as a means for the society to express itself, entertain itself, and educate itself; due to their role in meeting the society's entertainment needs, they feature extraordinary tale heroes, events, and settings. With this study, we will examine extraordinary elements along with celestial phenomena that have long attracted the interest of Turkish society. Because Turkish society has been interested in the sky and celestial events for centuries and has conducted research on this subject. They made inferences based on the positions and movements of celestial elements such as the moon, sun, stars, etc. in the sky. Indeed, even religious beliefs took shape under the influence of celestial elements among the Turks. Over time, this situation has led to the inclusion of astral elements and supernatural elements within the genres found in our literature. In our study, astral elements and supernatural elements will be examined in separate subheadings within the context of fairy tale texts. With this study, it is aimed to contribute to the field of Turkish Language and Literature by identifying“Astral Elements and Supernatural Phenomena in Anatolian Region Turkish Folk Tales”.