Fatih Emirhan'ın 'Eşitsizler' ve 'Gençler' adlı tiyatro eserleri (çeviri-inceleme)
The theatrical productions which is called 'Eşitsizler' and 'Gençler' of Fatih Emirhan (translati̇on-examination)
- Tez No: 724995
- Danışmanlar: DOÇ. SAMET AZAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 387
Özet
Kazan Tatarları Sovyet Rusya'nın himayesi altında asimile edilmek istenen halklardan biridir. İlminski'nin devlet eliyle uyguladığı politikalar onları dini ve milli benliklerinden koparmaya çalışsa da, buna en çok direnen halklardan biri Kazan Tatarları olmuştur. Dine ve millete olan bağlılıkları onlar için koruyucu kalkan görevi görmüştür. Din anlayışı ile birlikte gelişen eğitim anlayışları Kazan Tatarlarının ilmi bakış açısını da geniş bir perspektifte icra etmesini sağlamıştır. Fatih Emirhan, medrese eğitimi almış ve halkının içinden çıkan bir aydın rolünü üstlenmiştir. Gençler ve Eşitsizler adlı eserlerinde halkının ilerlemesinde ayak bağı olabilecek birçok anlayışa değinerek, Tatar hayatının değişim günlerindeki sancıları hafifletmiş ve bakış açısının genişlemesini sağlamıştır. Eserler, tiyatro kavramları ile incelenmiştir. Çalışmanın amacı Tatar edebiyatının önde gelen aydınlarından biri olan Fatih Emirhan'ın ve piyeslerinin detaylı bir şekilde tanıtılması, eserlerinin teorik anlamda incelenmesi ve izleksel olarak yorumlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Kazan Tatars are one of the peoples to be assimilated under the auspices of Soviet Russia. Although Ilminski's policies implemented by the state tried to separate them from their religious and national identity, Kazan Tatars were one of the most resisting peoples. Their devotion to religion and nation served as a protective shield for them. The understanding of education that developed with the understanding of religion led Kazan Tatars to practice their scientific point of view in a wide perspective. Fatih Emirhan received madrasah education and assumed the role of an intellectual who emerged from among his people for his people. In his works titled Gençler and Eşitsizler, he has been instrumental in easing the pains in the days of change in Tatar life and expanding his perspective by mentioning many understandings that may be a stumbling block in the progress of his people. The works have been studied with theater concepts. The aim of the study is to introduce Fatih Emirhan, one of the leading intellectuals of Tatar literature, in detail, to analyze his works theoretically and to interpret them in a thematic way.