Fatih Emirhan'ın uzun hikâyelerinin tematik yönden incelenmesi (Fethulla hazret, hayat, Şefigulla Agay)
Thematic analysis on Fatih Emirhan's povests (Fethulla hazret, hayat, Şefigulla Agay)
  1. Tez No: 828301
  2. Yazar: FATMA GÜR SARIVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALSOU KAMALİEVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Fatih Emirhan'ın“Fethulla Hazret”,“Hayat”,“Şefigulla Agay”uzun hikâyelerinin tematik yönden incelenmesidir. Fatih Emirhan, Tatar edebiyatının önemli yazarlarından biridir. Tatar edebiyatına hikâyeleri ve drama eserleri ile katkıda bulunmuştur. Yazarın eserlerini incelemeden önce“Tatar Türkleri ve Tarihi”,“20. Yüzyıl Tatar Edebiyatı”,“Tatar Edebiyatında Hikâye ve Uzun Hikâye”hakkında bilgiler verilecektir. Devamında“Fatih Emirhan'ın Hayatı, Edebi Kişiliği ve Eserleri”ele alınacaktır. Ayrıca bu bölümde“Fatih Emirhan'ın Eserlerinde Kadınların Özgürlüğü”başlığı altında bilgiler verilecektir. Son bölümde Fatih Emirhan'ın uzun hikâyelerinin özetlerine yer verilecek ve bahsi geçen bu eserlerin tema incelemesi yapılacaktır. Bu çalışmayı diğerlerinden ayıran nokta, Fatih Emirhan'ın hayatı ve eserleri üzerinde böyle bir çalışmanın daha önce ayrıntılı yapılmamış olmasıdır. Bu çalışma ile Fatih Emirhan'ın duygu ve düşünceleri dile getirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine Fatih Emirhan's“Fethulla Hazret”,“Hayat”,“Şefigulla Agay”, povests thematically. Fatih Emirhan is one of the important writers of Tatar Literature. He contributed to Tatar Literature with his stories and drama works. Before examining the works of the author, firstly“Tatar Turks and History”,“20, Century Tatar Literature”,“Story and Povest in Tatar Literature”will be given. Afterwards,“Fatih Emirhan's Life, Literary Personality and Works”will be discussed. In addition, in this section, information will be given under the title of“The Freedeom of Women in the Works of Fatih Emirhan”. In the last section, summaries of Fatih Emirhan's long stories will be given and thematic analysis of these works will be made. The point that distinguishes this study from others is that such a study on Fatih Emirhan's life and works has not been done in detail before. With this study, Fatih Emirhan's feelings and thoughts will be tried to be expressed.