ARCS temelli fen öğretiminin öğrencilerin motivasyonlarına ve problem çözme becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of ARCS-based science teaching on students' motivation and problem solving skills
  1. Tez No: 724997
  2. Yazar: ECE TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, ARSC temelli fen öğretiminin öğrencilerin motivasyon ve problem çözme becerileri üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu amaçla çalışmada, ARCS Motivasyon Modeli ile UbD birleştirilerek ders planlarına entegre edilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul'daki özel bir ortaokulun iki farklı şubesinde öğrenim göre toplam 25 (DG=12, KG=13) yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın deney grubunda“Işığın Madde ile Etkileşimi”ünitesi ile“Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme”ünitesi ARCS Motivasyon Modeli ile tasarlanarak işlenmiştir. Kontrol grubunda ise dersler, uzaktan öğretim sürecine uygun olarak öğretim programının öngördüğü şekilde 13 hafta boyunca yürütülmüştür. Araştırmada, fen öğrenmeye yönelik motivasyon ölçeği ile problem çözme becerilerine yönelik algı ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın nicel veriler Mann-Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; deney ve kontrol gruplarının fen öğrenmeye yönelik motivasyon ve problem çözme becerileri son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of ARSC science teaching on students' motivation and problem-solving skills. For this purpose, ARCS Motivation Model and UbD were combined and integrated into lesson plans. In the study, a quasi-experimental design with a post-test control group, one of the quantitative research methods, was used. The study group of the research consists of 25 (DG=12, KG=13) seventh grade students studying in two different classes of a private secondary school in Istanbul. In the experimental group of the research, the unit“Interaction of Light with Matter”and the unit“Reproduction, Growth and Development in Living Things”were designed and studied with the ARCS Motivation Model. Science lessons in the control group were carried out for 13 weeks in accordance with the distance education process as prescribed by the curriculum. In the study, the motivation scale for learning science and the perception scale for problem solving skills were used. The quantitative data of the study were analyzed with the Mann-Whitney U test. According to the findings obtained; there was a significant difference in favor of the experimental group between the motivation and problem solving skills post-test scores of the experimental and control groups for learning science.