2784 numaralı Kars eyaleti Kars sancağı Kars (Karyeler) kazası müslim defterinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of the muslim book of the Kars province, Kars sanjak, Kars (Villages) numbering 2784
- Tez No: 725001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN DOĞANTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 426
Özet
Nüfus, belli bir zaman diliminde sınırları tanımlanmış bir bölgede yaşayan insan sayısını içermektedir. Osmanlı Devleti'nde 15. ve 16. yüzyıllarda belirli aralıklarla nüfus sayımı yapılmıştır. Tahrir olarak adlandırılan bu sayımlarda vergi ödeyecek hanelerin tespiti esas alınmaktaydı. Osmanlı Devleti'nde modern anlamda nüfus sayımı ilk defa II. Mahmud döneminde 1831 yılında Rumeli ve Anadolu vilayetlerinde yapılmıştır. Devam eden süreçte belirli aralıklarla da nüfus sayımları gerçekleştirilmiştir. İnsanların aile kökenlerine dair duydukları ilgi ve merakın artması ile beraber, arşiv araştırmaları da son yıllarda ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu bakımdan günümüzde arşiv belgelerinin araştırmalara açılmış olması, geçmişimize ilişkin doğru bilgi ve belgelere ulaşılması bakımından büyük bir öneme sahiptir. Bu arşiv kayıtlarının içerisinde yer alan nüfus defterleri dönemler hakkında bize detaylı bilgiler vermektedir. Üzerinde çalışılan bu arşiv kaydı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başbakanlığı Osmanlı Arşivi'ndeki nüfus defterleri kataloğu içerisinde 02784 Numaralı Kars eyaleti, Kars sancağı, Kars (karyeler) kazasına ait Müslim defteridir. Bu çalışmada 1835 yılında Kars eyaleti, Kars sancağı, Kars (karyeler) kazasında yaşayan müslim erkek nüfusu, meslekleri, yaş bilgileri vs. hakkında bilgi sahibi olacağız.
Özet (Çeviri)
The population includes the number of people living in an area whose borders are definite for a certain period of time. In the Ottoman Empire, population censuses were conducted during the 15th and 16th centuries at certain intervals. In these censuses, which were called Tahrir, the aim was to determine the households which would pay tax. In the modern sense, the census in the Ottoman Empire was conducted for the first time in the Rumeli and Anatolian provinces in 1831 during the reign of Mahmud.the Second. During the following periods of time, population censuses were also conducted at certain intervals. Along with the increase in people's interest and curiosity about their family origins, archival research has also come to the fore in recent years. In this regard, the fact that archival documents have been opened for research today is of great importance in terms of obtaining accurate information and documents related to our past. The population books contained in these archive records provide us with detailed information about the periods. This archival record studied is the Muslim notebook belonging to Kars province, Kars sanjak, Kars (karyeler) No. 02784 in the population books catalog of the Ottoman Archives of the Prime Ministry of the Presidential State Archives of the Republic of Turkey. In this study, we will be given information about the muslim male population living in Kars province, Kars sanjak, Kars (villages) in 1835 and their professions, age information, etc.