A qualitative study on teachers' attitudes, readiness, and challenges toward flipped teaching and learning model in primary schools
İlkokul İngilizce öğretmenlerinin ters-yüz eğitime karşı olan tutumları, hazırbulunuşlukları ve uygulamada karşılaşılan zorluklar
- Tez No: 725000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sürekli gelişen ve yaygınlaşan internet, her alanda olduğu gibi eğitimde de yerini almaya başlamıştır. Dil öğretimi de internetin büyümesinden ve yayılmasından etkilenmiştir. Bu teknolojinin içine doğan Z kuşağının günlük yaşamında da internet araçlarını kullanma fikri, ters-yüz sınıf modelini yaratan sebeplerden biridir. Geleneksel sınıf yapısı yerine, ters-yüz sınıf yapısı, mevcut öğrencilere uyacak şekilde tasarlanmış modern bir fikirdir. Ters-yüz eğitimde dersler, geleneksel sınıf yapısının aksine, öğretmen tarafından önceden hazırlanmış ya da bulunmuş videolar aracılığı ile öğrencilerin çevrimiçi olarak bu videoları izlemesiyle işlenir. Bu sayede ters-yüz eğitim yaklaşımı, öğretmenin sınıf içi deneyimi geliştirmek için öğrenciler ile sohbet ettiği, gerçek hayattan örnekler verdiği, zor ve değişik durumları açıkladığı ve sürekli denetim sağlaması yoluyla öğrenciler ile doğrudan iletişim kurduğu“yüz-yüze sınıf zamanı”nı yaratır. Bu modelde öğretmenin rolü öğrencilere liderlik etmektir. Bu nedenle, ters-yüz eğitim modelinde istenen sonuçları elde etmek için en kritik faktörün öğretmen olduğu düşünülebilir. Öğretmenlerin bu modelin temel taşı olduğu düşünüldüğünde, ters-yüz sınıf modeline yönelik tutumları, hazırbulunuşlukları ve bu modeli uygularken karşılaştıkları zorluklar bu modelin uygulanmasında çok önemlidir. Bu çalışma, ilkokul düzeyinde çalışan İngilizce öğretmenlerini kapsamaktadır. Bu nitel araştırmanın temel amacı, ters yüz öğretim modeline göre öğretmenlerin tutumlarını incelemektir. Bu konudaki bir diğer amaç ise, ilköğretim okulu öğretmenlerinin ters yüz öğretim modeline hazırbulunuşluklarına ilişkin algılarını anlamaktır. Son olarak, üçüncü bir amaç, ters yüz öğretim modelini kendi bakış açılarından uygularken öğretmenlerin olası zorluklara karşı tutumlarını incelemektir. Bu verileri elde edebilmek için araştırmacı ilkokul öğretmenleriyle bir görüşme yapmıştır. Nitel fenomenolojik bir araştırma yapılmış ve veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın bulguları, ters yüz öğretim modeline yönelik genel olarak olumlu bir tutumu göstermiştir. Hazırbulunuşluk düzeyine ilişkin sonuçlar, öğretmenlerin tutumları olumlu olsa da çoğu öğretmenin bu modelin uygulanması ile ilgili eğitimlerinin yetersiz olduğunu düşünmelerinden dolayı bu modeli kullanmaya kendilerini hazır hissetmediklerini göstermiştir. Olası zorluklar da öğretmenler tarafından ifade edilmiş ve kaynaklarına göre gruplandırılmıştır. Bulgular, altyapının hazırlanması ve gerekli eğitimin devlet tarafından verilmesi koşuluyla, ilkokullar için Ters Yüz Öğretim Modelinin tercih edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Internet, which is constantly developing and spreading, has started to take its place in education as in every field. Language teaching has also been affected by the growth and spread of the internet. The idea of using internet tools in the daily life of the generation Z, born in this technology, is one of the reasons that created the Flipped classroom model. Instead of the traditional classroom structure, the flipped classroom structure is a modern idea designed to fit existing students. Contrary to the traditional classroom structure, lessons in flipped teaching model are studied by students at home by watching the videos prepared or found by the teacher. In this way the flipped approach“opens up face-to-face class time”in which the teacher engages directly with students through conversations, real-life examples, difficult situations, and constant supervision with an intended ability to enhance the experience of the classroom. In this model, the teacher's role is to lead the students. The most critical factor for securing desired results could therefore be considered to be the teacher in the flip model. Considering that teachers are the cornerstone of this model, their attitudes, readiness, and challenges towards the flipped classroom model are very important for the implementation of this model. This study covers English teachers working at primary school level. The main purpose of this qualitative study was to investigate the attitudes of teachers in terms of the flipped teaching model. Another purpose in this respect was to understand primary school teachers' perceptions related to their readiness for the flipped teaching model. Finally, a third purpose involved examining teachers' attitudes toward possible challenges while applying the flipped teaching model from their point of view. To be able to acquire this data the researcher implemented an interview with the primary school teachers. A qualitative phenomenological study was conducted, and the data was gathered through semi-structured interviews. The study's findings revealed a generally positive attitude toward the flipped classroom model. The results for the readiness level show that, although having positive attitudes, most teachers do not feel prepared to utilize this model due to a lack of training in its implementation. Possible challenges were also expressed by teachers and grouped according to their source. Findings suggest that Flipped Teaching Model would be preferable for primary schools on condition that the substructure is prepared, and the necessary training is provided by the government.