Farklı branş öğretmenlerinin STEM uygulamaları farkındalıklarının belirlenmesi
Determination of STEM application awareness of different branch teachers
  1. Tez No: 725006
  2. Yazar: SEDA ATAİZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN TEZEL, DOÇ. DR. ERSİN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, fen bilimleri, sınıf ve matematik öğretmenlerinin, STEM uygulama farkındalıklarını belirlemektir. Bu doğrultuda, öğretmenlerin STEM eğitimi yaklaşımı uygulama farkındalıklarını belirlemek için STEM uygulama farkındalık ölçeği geliştirilmiştir. Yöntem: Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından gelişti-rilmiş olan fen bilimleri, matematik ve sınıf öğretmenlerinin STEM uygulamaları far-kındalıklarını belirlemek için araştırmacı tarafından STEM uygulama farkındalık ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye il veya ilçelerindeki ilköğretim okullarında görev yapan fen bilimleri, matematik ve sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada öğretmenlerin STEM uygulama farkındalıkları, bazı de-ğişkenlere göre incelenmiş ve bu incelemeye ait bulgular arıntılı detaylı olarak ele alın-mıştır. Bu değişkenler; laboratuvar kullanımı, kıdem yılı, STEM eğitimi alma durumu, branş, mezuniyet durumudur. Ayrıca STEM uygulama farkındalık ölçeği madde anali-zine ait bulgular da yer almaktadır. Elde edilen bulgulara göre; öğretmenlerin STEM eğitimi alma, kıdem yılı, branş ve mezuniyet değişkenlerine göre STEM uygulama far-kındalıkları bakımından anlamlı farklılık oluşmazken, laboratuvar kullanımı değişkenine göre STEM uygulama farkındalıkları bakımından anlamlı bir farklılık olduğu belir-lenmiştir. Sonuç: Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; öğretmenlerin STEM eğitimi yaklaşımına yönelik öğretmenlere verilen eğitimin yetersiz olmadığını düşündükleri görülmüştür. Öğretmenlerin, STEM eğitimi yaklaşımına yönelik öğrencilere verilen eğitimin yeterli olduğunu düşündükleri görülmüştür. STEM disiplinlerini bir arada kul-lanarak etkinlikler hazırlama konusuna öğretmenlerin bir kısmının katılmadığı bir kıs-mının ise karasız kaldığı görülmüştür. Öğretmenlerin, STEM eğitimi yaklaşımının öğ-renciler üzerinde birçok beceriyi geliştirdiğini düşündükleri görülmüştür. Öğrencilerin, bilgilerini arttırdığını, öğrencilerde bilgi kalıcılığını arttırdığını, öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerini geliştirdiğini, öğrencilere kariyer farkındalığı kazandırdığını belirttikleri görülmüştür. Öğretmenlerin STEM uygulamalarına yönelik materyal hazırlamakta zor-lanmadıkları, derslerinde uygulamak için STEM ile ilgili materyal hazırlarken malzeme temin etmekte zorlanmadıkları, STEM eğitimi yaklaşımına yönelik öğretim materyalleri geliştirilmesi gerektiğini düşündükleri görülmüştür. Öğretmenlerin, 2018 yılında yenile-nen öğretim programının STEM eğitimi yaklaşımı için uygun olup olmadığı konusunda karasız kaldıkları görülmüştür. Öğretmenlerin okullarındaki sınıf ortamlarının, STEM etkinliklerini uygulamak için uygun olduğunu düşündükleri ve öğretmenlerin okulların STEM uygulamalarına yönelik materyal hazırlama konusunda yeterli teknolojik yapıya sahip olmadığını düşündükleri görülmüştür. Öğretmenlerin STEM etkinliklerinin okul dışı ortamlarda da (bilim merkezleri, müzeler, vb.) uygulandığını, STEM etkinliklerine yönelik eğitim merkezlerinin (bilim merkezleri, müzeler vb.) açılması gerektiğini dü-şündükleri görülmüştür. Öğretmenlerin, STEM ile bilim, teknoloji, mühendislik ve ma-tematik disiplinlerinin entegrasyonunun sağlanmasının önemli olduğunu belirttikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The research aims to determine the STEM application awareness of science, classroom and mathematics teachers. In this direction, a STEM application and awareness scale were developed to determine teachers' awareness of applying the STEM education approach. Method: As a data collection tool in the research, the STEM application and awareness scale, which was developed by the researcher, was used to determine the awareness of science, mathematics, and classroom teachers about STEM applications. The universe of the research consists of science, mathematics, and classroom teachers working in primary schools in Turkey's provinces or districts. In the study, the study group was determined by the purposive sampling method. The survey method, one of the quantitative research methods, was used in the study. Results: According to the results obtained in the research; It has been observed that teachers think that the education given to teachers for the STEM education ap-proach is not sufficient. It was observed that the teachers thought that the education given to the students for the STEM education approach was sufficient. It was observed that some of the teachers did not agree with the subject of preparing activities by using STEM disciplines together, and some of them were undecided. It was observed that teachers thought that the STEM education approach improved many skills for students. It was observed that the students stated that they increased their knowledge, increased the retention of knowledge in the students, developed the 21st-century skills of the stu-dents, and brought career awareness to the students. It was observed that the teachers did not have difficulty in preparing materials for STEM applications, they did not have difficulty in preparing materials related to STEM to apply in their classes, and they thought that teaching materials for the STEM education approach should be developed. It was observed that the teachers were undecided about whether the curriculum renewed in 2018 is suitable for the STEM education approach. It was observed that the teachers thought that the classroom environments in their schools were suitable for practicing STEM activities and that the teachers thought that the schools did not have sufficient technological structure to prepare materials for STEM applications. It has been observed that teachers think that STEM activities are also applied in out-of-school environments (science centers, museums, etc.) and that education centers (science centers, museums, etc.) for STEM activities should be opened. It was observed that teachers stated that it is important to integrate STEM with science, technology, engineering, and mathematics disciplines.