Polikistik over sendromlu hastalarda asprosin protein düzeylerinin obezite ile ilişkilendirilmesi
Evalution of the relationship of as-rosin protein levels with obesity in patients with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 725055
  2. Yazar: BUSE ŞAFAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KABAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Polikistik Over Sendromu(PKOS) tanısı almış hastalarda asprosin proteini düzeylerini saptamak ve asprosinin obezite nedenli mi PKOS nedenli mi yükseldiğini araştırmaktır. Bu sayede asprosinin PKOS'a özgü bir tanı testi olup olamayacağını ortaya koymaktır. Yöntem: Bu çalışmada, Temmuz 2021- Ocak 2022 tarihleri arasında T.C Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Süleymaniye Kadın Doğum Ve Hastalıkları Ek Hizmet Binası jinekoloji ve infertilite polikliniklerine başvuran PKOS sendromu tanısı almış ve PKOS tanısı olmayan sağlıklı hastalar karşılaştırılmış olup hasta ve kontrol grubu VKİ 25 ve altı , 25 ve üstü olarak iki gruba ayrılmıştır. Asprosin proteini PKOS tanısı olan VKİ 25 ve daha düşük olan grupta, 25 üstü grupta hesaplanmış yine her iki grup için benzer VKİ'ye sahip kontrol gruplarının asprosin düzeyleri ile karşılaştırılmıştır. .Bulgular: Reprodüktif çağda PKOS tanılı hastalar ve sağlıklı gönüller vücut kitle indeksi( VKİ) 'ye göre sınıflandırılarak demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, hormonal değerleri ve serum asprosin düzeyleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to investigate whether asprosin protein can be a diagnostic test in patients with polycystic ovary syndrome (PCOS) and whether there is a relationship between high asprosin and obesity. Methods: In this study, patients diagnosed with polycystic ovary syndrome and healty people who not diagnosed with PCOS, who came to the gynecology and infertility polyclinics of T.C Health Sciences University Istanbul Training and Research Hospital Süleymaniye Obstetrics and Gynecology Additional Service Building between July 2021 and January 2022, were compared and they classified according to their body mass index (BMI) with a cut off value as 25 (below and above).The relationship with asprosin levels between both PCOS and obesity were investigated. Results: Demographic characteristics, anthropometric measurements, hormonal values and serum asprosin levels were evaluated by classifying patients with PCOS in the reproductive age and healthy volunteers according to their body mass index (BMI).