IVF antagonist sikluslarında hCG ile ovulasyon tetikleme gününde serum estradiol, progesteron ve LH düzeylerinin oosit sayısı, oosit kalitesi, embriyo kalitesi ve gebelik sonuçları üzerine etkileri
The effects of serum estradiol, progesterone and LH levels on oocyte count, oocyte quality, embryo grade and pregnancy results in IVF antagonist cycles on the day of ovulatıon trigger wıth hCG
- Tez No: 725056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: IVF antagonist sikluslarında hCG ile ovulasyon tetikleme gününde bakılan serum estradiol (E2), progesteron (P4) ve luteinizan hormon (LH) düzeylerinin oosit sayısı, oosit kalitesi, embriyo kalitesi ve gebelik sonuçları üzerine etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın ikincil amacı ise kliniğimizde antagonist protokol ile uygulanan IVF-ET sikluslarında prematür luteinizasyon insidansının tespit edilmesi ve prematür luteinizasyonun oosit sayısı, oosit kalitesi, embriyo kalitesi ve gebelik sonuçlarına etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: İnfertilite ve Tüp Bebek Kliniği'mizde 2021 yılında antagonist protokol ile IVF tedavisi uygulanan ve çalışmamıza dahil edilme kriterlerine uygun hastaların anamnez bilgileri ve laboratuvar sonuçları taranarak hastaların yaş, gravida, parite, abortus, ektopik, yaşayan çocuk, infertilite süresi, infertilite nedeni, AMH düzeyi, FSH ile stimülasyon süresi, toplam verilen FSH dozu, hCG ile tetikleme günündeki serum E2, LH ve P4 düzeyleri, toplanan oosit sayısı, oosit kalitesi, elde edilen embriyo sayısı, embriyo kalitesi ve gebelik sonuçları ile ilgili tüm veriler elde edildi. E2, LH ve P4 düzeyleri ile oosit sayısı, oosit kalitesi, embriyo sayısı, embriyo kalitesi ve gebelik sonuçları aralarındaki ilişkiler, prematür luteinizasyon insidansı ve IVF tedavisi sonuçları üzerine etkileri araştırıldı. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 23.0 programı yardımıyla uygun testler kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Araştırmaya toplam 473 birey dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 34,19 ± 5,49'dur. İnfertilite süresi ortalama 5,45 ± 3,92 yıldır. Bu hastaların ortalama oosit sayısı 6,43, ortalama embriyo sayısı 2,96'dır. Hastaların infertilite nedenleri arasında en sık rastlanan sebep %44,39 ile düşük over rezervidir (DOR). Daha sonra sırasıyla oligo-asteno-teratospermi (OAT) (%21,77), açıklanamayan infertilite (%20,29), DOR + OAT (%7,39) görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effects of serum estradiol (E2), progesterone (P4) and luteinizing hormone (LH) levels, measured on the day of ovulation trigger with hCG, on oocyte count, oocyte quality, embryo quality and pregnancy outcomes in IVF antagonist cycles. The secondary aim of the study is to determine the incidence of premature luteinization in IVF-ET cycles applied with the antagonist protocol in our clinic and to evaluate the effect of premature luteinization on oocyte count, oocyte quality, embryo quality and pregnancy outcomes. Materials and Methods: Anamnesis information and laboratory results of patients who were treated with antagonist protocol in our Infertility and IVF Clinic in 2021 and who met the criteria for inclusion in our study were scanned, and the patients' age, gravida, parity, abortion, ectopic, living child, infertility period, infertility All data on the cause, AMH level, FSH stimulation time, total FSH dose, serum E2, LH and P4 levels on the hCG trigger day, number of oocytes collected, oocyte quality, number of embryos obtained, embryo quality and pregnancy results were obtained. . The relationships between E2, LH and P4 levels and oocyte count, oocyte quality, embryo count, embryo quality and pregnancy outcomes, the incidence of premature luteinization and the effects on IVF treatment results were investigated. Statistical analyzes were performed using the appropriate tests with the help of SPSS version 23.0 program. Results: A total of 473 individuals were included in the study. The mean age of the patients was 34.19 ± 5.49 years. The mean duration of infertility is 5.45 ± 3.92 years. The mean oocyte count of these patients was 6.43, and the mean embryo count was 2.96. The most common cause of infertility among patients is low ovarian reserve (DOR) with 44.39%. Then, respectively, oligo-astheno-teratospermia (OAT) (21.77%), unexplained infertility (20.29%), DOR + OAT (7.39%) are seen.