Milli Görüş Hareketi'nin siyasal partileri ve değişim: Milli Selamet Partisi ve Refah Partisi üzerine bir inceleme
The political parties of the Milli Görüş Movement and change: A study on the Milli Selamet Party and the Refah Party
  1. Tez No: 725057
  2. Yazar: MUSTAFA BURAK ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ZABCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
MGH'nin siyasal parti örgütlenmesi aracılığıyla ilk defa siyaset sahnesinde yer aldığı tarih 1970 yılıdır. Bu tarihte MNP'nin kurulmasıyla MGH günümüze kadar farklı siyasal parti isimleriyle varlığını sürdürmüştür. MNP'nin kapatılmasından sonra sırasıyla MSP, RP, FP ve SP adı altında örgütlenen Milli Görüş'ün en önemli iki partisi MSP ve RP'dir. 1970'li yıllarda MSP seçmen desteği ve toplumsal taban açısından RP'ye göre daha homojen bir karaktere sahip olmuştur. MSP'nin kapatılmasıyla 1983 yılında kurulan RP ise siyasal ve toplumsal gelişmelere bağlı olarak özellikle 1990'lı yıllarda toplumun farklı kesimlerini kucaklamaya başlamıştır. Bu durum hareketin seçmen kitlesi ve toplumsal tabanının genişlemesine sebep olmuştur. 1983'ten 1998 yılına kadar faaliyet gösteren RP MGH'nin iktidara ulaştığı tek siyasal parti olmasıyla dikkat çekmektedir. Toplam dört bölümden oluşan çalışmada MSP'den RP'ye nelerin nasıl değiştiğinin izi sürülmüştür. İki parti arasındaki söylem ve politika farklılıkları literatürde öne çıkan parti değişimiyle ilgili çalışmalar, Türkiye'ye özgü dinamikler ve siyasal fırsat yapılarının MGH'ye sağlamış olduğu avantajlar çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The first time the MGM took part in the political scene through its political party organization was in 1970. With the establishment of MNP on this date, the MGM has continued to exist under different political party names until today. After the closure of the MNP, the two most prominent parties of Milli Görüş –which were organized respectively under the names of MSP, RP, FP, and SP– were MSP and RP. In the 1970s, the MSP had a more homogeneous character compared to the RP in terms of voter support and social base. The RP –which was established in 1983 with the closure of the MSP- began to embrace different parts of the society, especially in the 1990s, with parallel to political and social developments. This led the movement to expand it selectorate and social base. The RP –which was active from 1983 to 1998-shows importance because of being the only political party of MGM that led it to accede to power. This study, which consists of four parts, traced how things changed from the MSP to the RP. The study also examined discourse and policy differences between the aforementioned two parties and studies on party change that stand out in the literature are within the context of advantages that are provided to the MGM with dynamics peculiar to Turkey and political opportunity structures.