Öğretmenlerin algıladıkları aşırı iletişim yükünün öğretmenlerin iş performansı ve motivasyonlarına etkisinin kovid 19 salgını açısından incelenmesi
Investigation of the effect of teachers' perceived excessive communication load on teachers' work performance and motivation in terms of the covid 19 pandemic
- Tez No: 725059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kovid 19 salgını sebebiyle birçok alan ve kurum bu durumdan etkilenmiştir. Salgından etkilenen alanlardan birisi de eğitim kurumlarıdır. Eğitim kurumlarının bileşenlerinden birisi olan öğretmenler de salgın sürecinden etkilenmiştir. İletişim bu süreçte öğretmenlere düşen görevlerden birisi olmuştur. Öğretmenler iletişim sürecinin yönetilmesinde büyük öneme sahip olmuştur. Ortaya çıkan iletişim yükü de öğretmenlerin iş performansını ve motivasyonlarını etkilemiştir. Bu çalışma öğretmenlerin yaşadığı aşırı iletişim yükünün öğretmenlerin iş performanslarına ve motivasyonlarına etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, 2020 ve 2021 eğitim ve öğretim yılında farklı kademe ve türlerde görev yapan öğretmenlere ulaşmak amacıyla, resmi okulların ve özel okulların farklı kademelerinde görev yapan 382 öğretmene ulaşılmıştır. Kovid 19 salgını şartları dikkate alınarak veri toplamak için çevrimiçi ortamlar tercih edilmiştir. Çalışmamızda aşırı iletişim yükünü, öğretmenlerin iş performansını ve öğretmenlerin motivasyonunu belirlemek ve bu anlamda veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Kovid-19 Salgını Bağlamında Öğretmenlerin Algıladıkları Aşırı İletişim Yükü Düzeylerinin İncelenmesi Ölçeği, Öğretmen Motivasyon Ölçeği ve Öğretmen İş Performansı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon katsayısıyla hesaplanmıştır. Öğretmenlerin aşırı iletişim yükünün, motivasyonlarının iş performanslarının“çok yüksek düzeyde”olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin aşırı iletişim yükleri ile motivasyonları ve iş performansları cinsiyetlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Kadın öğretmenlerin aşırı iletişim yükleri ile motivasyonları ve iş performansları, erkek öğretmenlerin aşırı iletişim yükleri, motivasyonları ve iş performanslarından daha yüksektir. Öğretmenlerin aşırı iletişim yükleri kıdemlerine göre anlamlı farklılık gösterirken; motivasyonları ve iş performansları kıdemlerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Öğretmenlerin aşırı iletişim yükleri görev yaptıkları okul türüne göre anlamlı farklılık gösterirken; motivasyonları ve iş performansları okul türüne göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Özel okullarda görev yapan öğretmenlerin aşırı iletişim yükleri, kamu okullarından görev yapan öğretmenlerin aşırı iletişim yüklerinden daha fazladır. Öğretmenlerin aşırı iletişim yükü ile motivasyonları ve iş performansları arasında anlamlı ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Ancak öğretmenlerin motivasyonları ile iş performansları arasında orta düzeyde ve pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin aşırı iletişim yükü iş performanslarını anlamlı bir şekilde yordamazken; motivasyonlarını anlamı bir şekilde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
Many sectors and institutions have been affected by the Covid 19 pandemic. One of the areas which is affected by the pandemic is the educational institutions. All stakeholders of the education sector have been significantly affected by this situation during the distance education process. Teachers, one of the stakeholders of the education sector, are also affected by the pandemic process. In this process, one of the most important duties of teachers has been communication. This emergent communication load of teachers has also affected their performance and motivation. This research is aimed to investigate effects of excessive communication load on teachers' performance and motivation. In this research, the opinions of 382 teachers working at different levels of public and private schools in the 2020&2021 academic year were taken to be able to reach teachers that work at different levels and subjects. Considering the conditions of the Covid 19 pandemic, online platforms were preferred to collect data. In this thesis, in order to determine the excessive communication load, teachers' performance and motivation and to collect data in this sense, 'the personal information form, examination of teachers' perceived excessive communication load levels in the context of the Covid- 19 pandemic scale and teacher job performance scale. The data obtained in the research were analyzed by using the SPSS 25.0 program. Relationships between variables were calculated with the correlation coefficient. It has been observed that teachers' excessive communication load, performance and motivation are at a very high level. Teachers' excessive communication load, performance and motivation show significant differences according to their gender. Female teachers' excessive communication load, performance and motivation are higher than male teachers' excessive communication load, performance and motivation. While the excessive communication load of teachers differs significantly according to their seniority; motivation and performance do not differ according to their seniority. While teachers' excessive communication load differs significantly according to the type of school they work in; motivation and performance do not differ according to school type. The excessive communication load of teachers working in private schools is higher than the excessive communication load of teachers working in public schools. It has been determined that there is no significant relationship between teachers' excessive communication load and their motivation and performance. However, it has been determined that there is a moderate and positive relationship between teachers' motivation and performance. While teachers excessive communication load does not significantly predict their performance; predicts their motivation in a way.