Covid-19 pandemisinde ebeveynlerin kişilik özellikleri, mükemmeliyetçilik, tükenmişlik ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between parents' personality traits, perfectionism, parental burnout levels and anxiety levels during the Covid-19 pandemic
- Tez No: 725075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YÖYEN GÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada Covid-19 pandemisinde ebeveynlerin kişilik özellikleri, mükemmeliyetçilik, tükenmişlik ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda, ebeveynlerin çeşitli demografik özellikleri ve Covid-19 deneyimlerine göre tükenmişlik ve kaygı düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırma grubunu 584 (333 anne; 251 baba) yetişkin (Ort. Yaş= 39,93; SS = 6,33) katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada; Kişisel Bilgi Formu, Uluslararası Kişilik Envanteri Kısa Formu, Büyük Üçlü Mükemmeliyetçilik Ölçeği-16, Ebeveyn Tükenmişliği Ölçeği ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Gruplar t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Hiyerarşik Regresyon Analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; ebeveyn tükenmişliği düzeyinin; cinsiyete, yaşa, pandemi sürecinde çalışma şekline, çocuğun yaşına, çocukla geçirilen süreye ve eşle duygusal ilişki durumuna göre farklılaştığı belirlenmiştir. Yaygın kaygı düzeyinin ise; pandemi sebebiyle yakın vefatı olup olmadığına, pandemi sürecine yönelik kısıtlamalar/düzenlemelerin hayatı nasıl etkilediğine yönelik algıya ve eşle duygusal ilişki durumuna göre farklılaştığı saptanmıştır. Ebeveyn tükenmişliği; duygusal dengesizlik, içe dönüklük, düşmanlık kişilik özellikleri ve mükemmeliyetçilik ile pozitif yönde; dışa dönüklük ve sorumluluk ile negatif yönde ilişkilidir. Yaygın kaygı ise duygusal dengesizlik, içe dönüklük ve mükemmeliyetçilik ile pozitif yönde; dışa dönüklük ve sorumluluk ile negatif yönde ilişkilidir. Ayrıca ebeveyn tükenmişliği ile pozitif yönde ilişkilidir. Araştırmada son olarak; artan duygusal dengesizlik ve içe dönüklük kişilik özelliklerinin ve azalan sorumluluk kişilik özelliğinin ebeveyn tükenmişliği düzeyindeki artışı yordadığı saptanmıştır. Artan duygusal dengesizlik ve öz-eleştirel mükemmeliyetçilik düzeyi ve azalan sorumluluk özelliği ise yaygın kaygıyı yordamaktadır. Araştırma sonuçları ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış; ayrıca araştırmanın güçlü yönleri ve sınırlılıklarına değinilmiş, gelecekteki çalışmalara yarar sağlayacak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the relationship between parents' personality traits, perfectionism, parental burnout levels and anxiety levels. At the same time, it was examined whether parental burnout and anxiety levels differed according to various demographic characteristics and Covid-19 experiences of parents. The research group consists of 584 (333 mother, 251 father) adult (Mean Age=39,93; SS=6,33) participants. In the research; Personal Information Form, International Personality Inventory Short Version, Big Three Perfectionism Scale-16, Parental Burnout Assessment, and Generalized Anxiety Disorder-7 Scale were used. Pearson Correlation Analysis, Independent Groups t-Test, One Way Analysis of Variance, Hierarchical Regression Analysis techniques were used in the analysis of the data. As a result of the research, it was determined that the level of parental burnout differed according to gender, age, working style during the pandemic, the age of the child, the time spent with the child and the emotional relationship with the spouse. The generalized anxiety level differs according to the situation of imminent death due to the pandemic, the perception of how the restrictions/regulations on the pandemic process affect life, and the emotional relationship with the spouse. Parental burnout; positively associated with neuroticism, introversion, hostility and perfectionism; negatively associated with extroversion and conscientiousness. Generalized anxiety is positively associated with neuroticism and introversion and perfectionism; negatively associated with extroversion and conscientiousness. In addition, there is a positive relationship between parental burnout and generalized anxiety. Finally, in the research; It was determined that increased neuroticism and introversion personality traits and decreased conscientiousness personality traits predicted the increase in the level of parental burnout. Increased neuroticism and self-critical perfectionism and decreased conscientiousness predict generalized anxiety. The research results were discussed within the framework of the related literature; In addition, the strengths and limitations of the research were mentioned, and suggestions were made that would benefit future studies.