Monosodyum glutamat ile oluşturulan testis hasarında aposininin iyileştirici etkisi
The healing effect of apocynin in monosodium glutamate-induced testis damage
- Tez No: 725076
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ARBAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE AÇIKEL ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, monosodyum glutamatın (MSG) testis dokusunda oluşturduğu hasarın ve aposininin iyileştirici etkisinin histokimyasal, immünhistokimyasal, ultrastrüktürel ve biyokimyasal yöntemler kullanarak gösterilmesi amaçlanmıştır. Sprague Dawley cinsi albino sıçanlar 4 gruba (Kontrol, APO, MSG, MSG+APO) ayrılmıştır. Sıçanlara deney süresi boyunca MSG (120 mg/kg) ve deneyin son 5 günü aposinin (25 mg/kg) solüsyonu verilmiştir. Testis doku örnekleri morfolojik ve biyokimyasal değerlendirmeler amacıyla, serum örnekleri de biyokimyasal değerlendirmeler amacıyla kullanıldı. Epididimis dokusu da sperm parametrelerini analiz etmek amacıyla kullanıldı. MSG grubunda morfolojik hasar eşliğinde ZO-1 ve okludin immünreaksiyonunda düşüş gözlenirken NOX-2 immünreaksiyonunda artış gözlendi. Sperm morfolojisinde hasar, motilitesinde ve sayısında düşüş gözlendi. Apoptotik indekste artış görülürken, proliferatif indekste düşüş gözlendi. Geçirimli elektron mikroskopik analizde seminifer tübül organizasyonunda ve kan-testis bariyerinde (KTB) dejenerasyon tespit edildi. Testosteron seviyesinde düşüş, FSH seviyesinde ise artış gözlendi. MDA seviyesinde artış gözlenirken, SOD ve GSH seviyelerinde düşüş tespit edildi. APO grubunda, tüm değerlendirme kriterleri Kontrol grubuna benzer olarak gözlendi. MSG+APO grubunda dejeneratif parametrelerde iyileşme gözlendi. Bu çalışmada, MSG tüketiminin testis dokusunda oksidatif stresi arttırdığı, testis morfolojisini bozduğu, apoptozu arttırdığı, hücre proliferasyonunu düşürdüğü ve KTB morfolojisinde dejenerasyona neden olduğu görüldü. Aposininin oluşan morfolojik hasarı ve sperm parametrelerini iyileştirdiği, apoptozu inhibe ettiği ve oksidatif stresi azalttığı gözlendi
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to examine the detrimental effect of monosodium glutamate (MSG) and healing effect of apocynin on testis tissue by using histological, immunohistochemical, ultrastructural and biochemical methods. Sprague Dawley albino rats were divided into 4 groups (Control, APO, MSG, MSG+APO). MSG (120 mg/kg) was administrated during the experiment and apocynin (25 mg/kg) was administrated in the last 5 days of experiment. Tissue samples were processed for morphological and biochemical investigations whereas serum samples were used for biochemical evaluations. Epididymis was used to analyze sperm parameters. In MSG group, seminiferous tubular damage, decreased occludin and ZO-1 immunoreactivities were observed whereas an increase in NOX-2 immunoreactivity was detected. Motility and number of spermatozoa were low, with damaged morphology. An increase at apoptotic index and a decrease at proliferative index were observed. Based on transmission electron microscopical investigation, deteriorated morphology was detected both in seminiferous tubule and blood-testis barrier (BTB). Testosterone level was decreased and FSH level was increased. While an increase was observed at MDA level, decreased levels of SOD and GSH were detected. In APO group, the mentioned criteria were normal. In MSG+APO group, all the disturbed parameters were ameliorated. Based on the present data, MSG increases the oxidative stress and apoptosis, decreases cell proliferation, causes degeneration in the testicular morphology, as well as in BTB integrity. Apocynin ameliorates the testicular and spermatozoal morphological damage, inhibits apoptosis, and decreases oxidative stress with restored levels of biochemical parameters.