Turistlerin yayla destinasyonlarını tekrar ziyaret etme niyeti üzerinde etkili olan faktörler (Cameron Yaylaları örneği)
Determinant factors toward revisit intention (Cameron Highlands sample)
- Tez No: 725082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLSEN BİLGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada, Cameron Yaylalarını tekrar ziyaret etme niyetini etkileyen faktörleri belirlemek amaçlanmıştır. Tekrar ziyaret etme niyetini etkileyen faktörler geçmiş deneyim, algılanan değer, destinasyon imajı, erişilebilirlik ve motivasyon olarak belirlenmiştir. Araştırmada, aracı değişken olarak memnuniyet ele alınmış, bu faktörlerin tekrar ziyaret etme niyeti üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu çalışma kapsamında, Cameron Yaylalarında Brinchang ve Tanah Rata gibi farklı bölgelerdeki turistlere yönelik 300 anket uygulanmıştır. Tüm değişkenlerin ölçeklerinin Cronbach Alfa güvenilirlik düzeyleri 0,755 ile 0,943 arasında kabul edilebilir düzeyde yer almaktadır. Ölçekler 6'lı Likert tipi ölçek ile sorulmuş ve genel ortalama, her değişken için 4,81 ile 5,29 aralığında yüksek bir dağılım göstermiştir. Bağımsız değişkenler ile bağımlı değişken arasındaki korelasyon analizinde, erişilebilirlik faktörü değişkeni dışındaki tüm değişkenler arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Model, bağımsız değişkenleri (geçmiş deneyim, destinasyon imajı, motivasyon) ile tekrar ziyaret etme niyeti arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğunu gösterirken; algılanan değer ile tekrar ziyaret etme niyeti arasında ise zayıf bir ilişki olduğu görülmektedir. Ancak erişilebilirlik ile tekrar ziyaret etme niyeti arasında herhangi bir ilişki bulunmamaktadır. Geçmiş deneyim ile tekrar ziyaret etme niyeti arasında doğrudan güçlü bir pozitif ilişki olup, tekrar ziyaret etme niyeti ile destinasyon imajı ve motivasyon arasında orta düzeyde doğrudan bir pozitif ilişki bulunmaktadır. Memnuniyetin bağımsız ve bağımlı değişkenler arasındaki etkide aracı bir rolü olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına, Cameron Yaylalarına yönelik yayla turizmini canlandırmak üzere, işletmeler ve gelecekteki araştırmacılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the factors affecting the intention to revisit the Cameron Highlands. Factors affecting revisit intention were determined as past experience, perceived value, destination image, accessibility and motivation. In the study, satisfaction was considered as a mediator variable, and the effect of these factors on the intention to revisit was investigated. Within the scope of this study, 300 questionnaires were distributed to tourists in different regions such as Brinchang and Tanah Rata in the Cameron Highlands. The Cronbach's Alpha reliability levels of the scales of all variables are between 0.755 and 0.943 at an acceptable level. The scales were asked with a 6 point Likert type scale and the overall mean showed a high distribution for each variable, ranging from 4.81 to 5.29. In the correlation analysis between the independent variables and the dependent variable, a significant relationship was found between all variables except the accessibility factor variable. While the model shows that there is a moderately positive relationship between independent variables (past experience, destination image, motivation) and revisit intention; It is seen that there is a weak relationship between perceived value and revisit intention. However, there is no relationship between accessibility and revisit intention. There is a strong direct positive relationship between past experience and revisit intention, and a moderate direct positive relationship between revisit intention and destination image and motivation. It has been determined that satisfaction has a mediating role in the effect between independent and dependent variables. Based on the results of the research, suggestions are made for businesses and future researchers to revive highland tourism for the Cameron Highlands.