Tema parklarda algılanan destinasyon imajının müşteri temelli marka denkliği üzerine etkisi: Konya örneği
The effect of destination image perceived in theme parks on customer-based brand equity: The case of Konya
- Tez No: 784330
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAYLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Müşteri temelli marka denkliği, markalama ve pazarlama için son dönemlerde en çok kullanılan kavramlardan biri olarak görülmektedir. Turistlerin bir kenti diğerlerine göre seyahat edilmesi gereken bir yer olarak tercih etmelerinde ise destinasyon imajı kavramı en önemli unsurlardan biridir. Dolayısıyla kentlerde güçlü bir marka denkliği yaratabilmek için destinasyon imajının ne derecede etkili olduğu destinasyonların markalaşması sürecinde doğru pazarlama stratejileri geliştirebilmek adına önem kazanmaktadır. Tema parklar bahsedilen bağlamda kentlerde kaliteli sonuçlar elde edilebilecek bir araştırma sahası olacaktır. Konya, turistik destinasyon olarak tema parklarının çokluğu ve çeşitliliği açısından Türkiye'nin zengin bir kentidir. Bu çalışma Konya ili tema parklarını ziyaret eden turistlerin destinasyon imajı algılarının müşteri temelli marka denkliğini ne derecede etkilediğini araştırmaktadır. Destinasyon imajının müşteri temelli marka denkliğine etkisi yapısal eşitlik modeli ile ölçülmektedir. Çalışmadan elde edilen bulgulardan hareketle, Konya'ya yönelik hangi pazarlama ve markalama stratejilerinin uygulanabileceği konusunda öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Customer-based brand equity is seen as one of the most commonly used concepts for marking and marketing. The concept of destination image is one of the most important elements when tourists prefer a city as a place to travel from others. Therefore, in order to create strong brand equity in cities, the extent to which destination image is effective is gaining importance in order to develop the right marketing strategies in the process of branding of destinations. Theme parks will be a research area where quality results can be achieved in cities. Konya is a rich city in Turkey in terms of the multiplicity and diversity of theme parks as a touristic destination. This study investigates the extent to which the perceptions of destination image of tourists visiting Konya theme parks affect customer-based brand equity. The effect of destination image on customer -based brand equity is measured by the structural equality model. Based on the findings obtained from the study, suggestions are presented on which marketing and marking strategies for Konya can be applied.