The effects of social sciences on science fiction cinema
Sosyal bilimlerin, bilimkurgu sinemasına etkileri
- Tez No: 725104
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, sosyal bilimlerin, bilimkurgu türü üzerindeki etkilerini ve ortaya çıkardığı ütopya ve distopya terimlerinin sinemaya olan yansımasını ele almaktadır. Bu amaçla, ütopya ve distopya gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Bununla beraber bu fikirlerin ortaya çıkardığı güç zehirlenmesi ve ırksal ayrımcılık“Altın Bebekler”isimli uzun metraj film senaryosu yazılarak üzerinden açıklamalarla desteklenmiştir. Bu araştırma aynı zamanda ütopik bir dünyada distopik öğelere ne kadar yer verilebileceğine ve güç zehirlenmesinin sinemadaki yerini geçmiş ve günümüz örnekleriyle birlikte inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
This study explores the effects of social sciences on the genre of science fiction and the reflection of the terms utopia and dystopia on cinema. For this purpose, keywords such as utopia and dystopia have been defined. In addition, the power poisoning and racial discrimination caused by these ideas were supported with explanations by writing a feature film script called“Golden Babies”. This research will also examine how much dystopian elements can be included in a utopian world and the place of power poisoning in cinema together with past and present examples.