Döviz kuru volatilitesi ve makroekonomik bileşenler
Exchange rate volatility and macroeconomic factors
  1. Tez No: 725119
  2. Yazar: DUYGU ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ARABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Küreselleşme dünya ekonomilerini yakından ilgilendirmektedir. Uluslararası piyasalar açısından döviz kurunun önemli bir makroekonomik göstergelerden biri olması, zaman içerisinde sergilediği hareket hızına göre finansal boyutta büyük etkilere yol açmaktadır. Bu hareketlerin varlık portföyü üzerindeki mevcut durumu küresel çapta birçok alanda yayılım göstermektedir. Finansal piyasaların ilgi odağı konumunda olan ve makro-iktisadi birçok opsiyonel unsurları barındıran volatilite, bu çalışmada 2012:12 - 2019:12 dönemi için Türkiye'de dolarizasyon ve döviz kuru arasındaki ilişki incelenmiştir. Ampirik sonuçlar, Nilson (1991) tarafından geliştirilen E-GARCH (2,1) modelinin en uygun model olduğunu ve dolarizasyonun döviz kurunun Granger nedeni olduğunu ifade etmektedir. VAR modeli ve Çok Değişkenli Sabit Koşullu Korelasyon modelleri (CCC-GARCH) yardımı ile kalıntılarda bulunan ve ARCH-LM testine göre, serisel korelasyonun reddi sonrası yapılan Tse-CC test istatistiği bulguları, dolarizasyon ve dolar kuru arasında sabit bir ilişki olduğunu destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Globalization is closely related to world economies. It causes great effects in the financial dimension that the fact of the exchange rate is one of the important macroeconomic indicators in terms of international markets depending on the speed of movement it exhibits over time. The current situation of these movements on the asset portfolio spreads globally in many areas. Volatility, which is the focus of attention of financial markets and contains many macro-economic optional elements, has examined the relationship between dollarization and exchange rate in Turkey for the period 2012:12 - 2019:12 in this study. The empirical results state that the E-GARCH (2,1) model developed by Nilson (1991) is the most appropriate model and dollarization is the Granger cause of the exchange rate. The results of Tse-CC test statistics found in residues with the help of VAR and Multivariate Fixed Conditional Correlation models (CCC-GARCH) and after the rejection of serial correlation according to ARCH-LM test support that there is a constant relationship between dollarization and dollar rate.