The effect of politics on international business a descriptive research of Turkey
Siyasetin uluslararası işletmecilik üzerindeki etkisi Türkiye'nin betimleyici bir araştırması
  1. Tez No: 725140
  2. Yazar: GÖZDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMLA ÖZEKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Political Science, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de ve dünyada siyasetin uluslararası işletmecilik üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Şirketlerin büyümesi konusunda siyasal faktörler yöneticiler için ne kadar etkili? Yöneticilerin ve çalışanların siyasal farkındalığı ne boyuttadır ve ne gibi düzenlemeler yapılabilir? Sosyo-politik konular tüketicilerin satın alma davranışı üzerinde etkili midir ve hangi konular üzerine yoğunlaşılmaktadır? Tez işte bu sorulara cevap bulmaya çalışacaktır. Çalışmaya; Türkiye'den 37 küçük ve orta ölçekli şirket sahibi, ve 100 tüketici katılmıştır. Nitel veriler, anketlerle toplandıktan sonra SPSS programı vasıtasıyla nicel haliyle değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılımı ve güvenilir olmasının yanısıra, hipotezlerin kanıtlanması amacıyla T-test, ANCOVA, ANOVA ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular, küçük ve orta ölçekli şirket sahiplerinin siyasal faktörleri dikkate aldıklarını ve olumlu yönde etkilendiklerini ortaya koymuştur. Ek olarak, sonuçlar, siyasal yönelimlerin tüketicilerin marka tercihleri üzerinde etki yarattığını göstermiştir. Kategorik değişkenler hususunda ise, çoğunlukla üniversite mezunu, genç ve orta yaşlı, hem kadın hem erkek katılımcılar siyasetin uluslararası işletmecilik üzerinde etkili olduğunu belirtmiştir, ancak değişkenler arasında ayrıntılı istatistiksel analiz incelendiğinde kayda değer ve anlamlı veriler gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is analyzing the effect of politics on international business in Turkey and all over the world. How effective are political factors for managers in regard to growth of the corporations? What is the dimension of political awareness of managers and employees and what kind of arrangements can be made? Does socio-political issues affect on purchasing behavior of the consumers and which issues have been concentrating in? The thesis is going to find answers to these questions. Total 37 SME managers and 100 consumers participated in the research. After gathering the qualitative data within surveys, it was evaluated as quantitative extent through SPSS program. In addition to the normal distribution and reliability of the data; t-Test, ANCOVA, ANOVA and linear correlation analyses were implemented. Findings proved that the managers of SMEs consider the political factors and they are affecting positively. Also, results demonstrated that political aspects deter consumers' brand preferences. In regard to categorical variables, mostly bachelor degree graduates, young and middle-aged, both male and female participants stated that politics is influential on international business, but when the detailed statistical analysis is examined between the variables, any significant data cannot be observed.