Akıcı okuma ile akıcı yazma arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between fluent reading and fluent writing
  1. Tez No: 725141
  2. Yazar: GÜLİZAR NACAR ÇUKURYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada akıcı okuma ile akıcı yazma arasındaki ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. 206 tane ikokul 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerinin seviyelerine uygun metinlerle akıcı okuma becerileri ölçülmüş; ardından aynı öğrencilerin belirli süreler verilip akıcı yazma ve kopyalama becerileri ölçülerek bu üç beceri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma 2020-2021 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Bahçeşehir ilçesinde bulunan bir ilkokulda 2, 3 ve 4. sınıf öğrenciler ile yürütülmüş. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel araştırma modeli kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 22.0 for Windows paket programında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerinin okuma hızları ile akıcı yazma ve kopyalama becerileri arasında her sınıf düzeyinde de pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 2. sınıf öğrencilerinin okuma hızı ile akıcı yazma ve kopyalama becerileri arasındaki ilişkinin düzeyi, 3 ve 4. sınıf öğrencilerinin bu beceriler arasındaki ilişkinin düzeyine göre daha yüksek bulunmuştur. Buna göre alt sınıflarda yazmada kopyalama okuma hızıyla daha yakından ilişkili iken, bu ilişki sınıf düzey arttıkça kısmi olarak düşmektedir. Ayrıca öğrencilerin sınıf seviyesi arttıkça okuma hızları, akıcı yazma ve kopyalama becerileri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between fluent reading and fluent writing. Fluent reading skills of 206 elementary school 2nd, 3rd and 4th grade students were measured with texts suitable for their levels. Then, the same students were given certain times and their fluent writing and copying skills were measured and the relationship between these three skills was examined. The research was carried out with 2nd, 3rd and 4th grade students in a primary school in Bahçeşehir district of Istanbul in the 2020-2021 academic year and a relational research model, one of the quantitative research methods, was used. The analysis of the data was carried out in the SPSS 22.0 for Windows package program. According to the results of the research, a positive and significant relationship was found between the reading speed of the 2nd, 3rd and 4th grade students and their fluent writing and copying skills at each grade level. The level of the relationship between the reading speed and fluent writing and copying skills of the 2nd grade students was found to be higher than the level of the relationship between these skills of the 3rd and 4th grade students. Accordingly, while copying in writing is more closely related to reading speed in lower grades, this relationship decreases partially as the grade level increases. In addition, as the grade level of the students increases, their reading speed, fluent writing and copying skills also increase.