Çocuk hakları bağlamında orta okul çağı mevsimlik gezici tarım işçilerinin çocuklarının yaşam koşullarının değerlendirilmesi: Turgutlu örneği
Evaluation of the living conditions of seasonal migrant agricultural workers' middle school-aged children in the context of children's rights: The case of Turgutlu
- Tez No: 725146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Work, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırmada, mevsimlik gezici tarım işçilerinin orta okul çağındaki çocuklarının yaşam koşullarının çocuk hakları bağlamında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Manisa'nın Turgutlu ilçesinde mevsimlik gezici tarım işçisi olarak çalışan ailelerin orta okul çağındaki çocukları ile gerçekleştirilmiştir. Evrenden örneklem alınmamış tam sayım yöntemiyle veriler toplanmıştır. 85 mevsimlik gezici tarım işçilerinin çocukları araştırmaya katılmayı kabul etmiştir. Nicel ve genel tarama modeline dayalı bu araştırmada veriler, Haziran-Ağustos 2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan soru kâğıdı araştırmanın veri toplama araçlarını oluşturmaktadır. Araştırma verileri katılımcılarla yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 15.0 paket programında analiz edilmiştir. Veriler Ki Kare (x2) testi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu araştırmada, küçük yaştaki katılımcıların sürekli yaşadıkları yerde okula gitme durumlarının büyük yaştaki katılımcılara oranla daha düşük olduğu, büyük yaştaki katılımcıların mevsimlik gezici tarım işçisi olarak çalışma durumlarının ise küçük yaştaki katılımcılara oranla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Babası okur-yazar olan katılımcıların sürekli yaşadıkları yerde okula gitme oranının daha yüksek olduğu, annesi okur-yazar olmayan mevsimlik gezici tarım işçilerinin çocuklarının kardeş sayılarının daha fazla olduğu saptanmıştır. Bu araştırmada mevsimlik gezici tarım işçilerinin kız çocuklarının, kaldıkları çadır yerleşiminde ev işi yapma durumlarının erkek çocuklara oranla daha yüksek olduğu görülmüştür. Mevsimlik gezici tarım işçilerinin çocuklarının yaşam koşulları değerlendirildiğinde yaşamsal, korunma, gelişim ve katılım haklarına tam kapasitesi ile sahip olmadıkları ve bu haklara sahip olabilmeleri için gereken zemine engel olan ihmal ve istismara maruz kaldıkları ve bu riskler ortadan kaldırılmadığı sürece bu çocukların haklarına tam anlamıyla erişemeyecekleri sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the living conditions of seasonal migrant agricultural workers' middle school-aged children, in the context of children's rights. The research was carried out with middle school-aged children of families working as seasonal migrant agricultural workers in Turgutlu district of Manisa. Data were collected from the universe using the unsampled whole count method. The children of 85 seasonal itinerant agricultural workers have agreed to participate in the study. The data were collected between June and August 2021 based on the quantitative and general screening model. The questionnaire prepared by the researcher constitutes the data collection tools of the research. The research data were collected by face-to-face interview technique with the participants. The collected data were analyzed in the SPSS 15.0 package program using the Chi-Square (x2) test. In this study, it was determined that the younger participants were less likely to go to school in their place of residence than the older participants, and the older participants were more likely to work as seasonal migrant agricultural workers than the younger participants. It has been determined that the rate of going to school is higher in the participants whose fathers are literate, and the number of siblings of the children of seasonal migrant agricultural workers whose mothers are illiterate. In this study, it was observed that the girls of seasonal migratory agricultural workers were more likely to do housework in the tent settlement they stayed in than boys. When the living conditions of the children of seasonal migrant agricultural workers are evaluated; It has emerged that these children do not have their rights linked to vital, protection rights, development and participation rights at their full capacity and exposed to neglect and abuse that prevent them from having these rights and that these children will not be able to fully access their rights unless these risks are eliminated.