Moderating role of the dark triad personality traits on the association between emotional labor and work outcomes: An examination based on activation/inhibition pathways
Karanlık üçlü kişilik özelliklerinin duygusal emek ile iş çıktıları arasındaki ilişki üzerindeki moderatör rolü: Aktivasyon/engelleme yollarına dayalı bir inceleme
  1. Tez No: 725147
  2. Yazar: AYSU ÇETİNBİNİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA TOKER GÜLTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Mevcut çalışmanın amacı Karanlık Üçlü kişilik özellikleri (Makyavelizm, klinik olmayan narsisizm ve klinik olmayan psikopati) ve duygusal emek kavramlarını (yüzeysel rol yapma ve derinde rol yapma) kapsayan literatürü birleştirerek aralarındaki ilişkiyi aktivasyon ve inhibisyon düzenleyici uyumu kuramı temelinde kullanarak araştırmaktır. Hipotezler Karanlık Üçlü kavramını, duygusal emek kavramını ve günlük veri toplama yöntemlerini incelemiş çalışmalara ve bunların birleştiği noktalara dayanarak oluşturulmuştur. Hipotezler Makyavelizm, klinik olmayan narsisizm, klinik olmayan psikopati ve duygusal emek arasındaki doğrudan ilişkiyi, ayrıca bu karanlık kişilik özelliklerinin duygusal emek ve sonuç değişkenleri (duygu yüklü hizmet, servis sabotajı, duygusal tükenmişlik ve işe bağlılık) arasındaki ilişkilerdeki potansiyel olumlu ve olumsuz düzenleyici etkisini kapsamaktadır. Ayrıca, duygusal emek ve çalışan refahı (duygusal tükenmişlik ve işe bağlılık) arasındaki çapraz gecikmeli etki de araştırılmıştır. Duygu yüklü hizmet ve servis sabotajı ölçeği geliştirme ve karanlık kişilik özelliklerinin aktivasyon ve inhibisyon odaklı olarak gruplanmasını sağlamak için iki tane ön çalışma yapılmıştır. Ana çalışma için servis sektöründe çalışan 68 kişiden 10 gün boyunca veri toplanmıştır. Sonuçlar yalnızca aktivasyon yönelimli ilişkilerde birincil psikopati ve Makyevelizm taktik boyutunun düzenleyici etkisini desteklemiştir. Ayrıca, rastgele kesişen çapraz gecikmeli panel modeli, yüzeysel rol yapma ve duygusal tükenme arasındaki çapraz gecikmeli etkileri desteklemiştir. Karanlık kişilik özelliklerinin iş yeri bağlamında çalışılması ve aynı zamanda duygusal emek ile ilişkisinin araştırılması önerilen çalışmayı endüstri ve örgüt psikolojisi literatüründe önemli bir noktaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study combined the literature on the Dark Triad personality traits (Machiavellianism, sub-clinical narcissism, sub-clinical psychopathy) and emotional labor (deep acting and surface acting) with an aim to investigate the relationship between them according to the activation and inhibition regulatory fit theory. Hypotheses addressed associations between Machiavellianism, narcissism, psychopathy and emotional labor strategies and also potential bright and dark moderator effects of these dark traits on the relationship between emotional labor and outcome variables (affective delivery, service sabotage, emotional exhaustion and work engagement). In addition, cross-lagged effects between emotional labor strategies and employee well-being (emotional exhaustion and work engagement) were investigated. Two preliminary studies were conducted to develop an affective delivery and service sabotage checklist and to gather empirical data about the activation and inhibition orientation of the Dark Triad personality traits. For the main study 68 employees working in the service sector completed a 10-day diary study. Results showed that only activation-oriented pathways (pathways from deep acting to affective delivery and work engagement) were moderated by primary psychopathy and the tactic dimension of Machiavellianism (activation-oriented traits). Also, random-intercept cross-lagged panel model supported the cross-lagged effects between surface acting and emotional exhaustion. Studying dark personality traits in the workplace and with relation to emotional labor makes the current study a novel one and important for the industrial and organizational psychology literature.