Gladyatör oyunları ve mekanları
Gladiatorial games and places
- Tez No: 725170
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKAN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tiyatro, toplumun sosyal yaşantısındaki değişimleri yansıtır. Gladyatör oyunları, İtalya'nın dışına yayılmasıyla birlikte tiyatro yapılarında da düzenlenmeye başlamıştır. Bu nedenle de tiyatro mimarisi şekil değiştirmiştir. Gladyatör oyunlarının düzenlenebilmesi ve bu sırada seyircileri, arenanın tehlikelerinden korumak için tiyatro mimarisine bir takım eklemeler yapılmıştır. Bu tez çalışmasında Asia eyaletindeki tiyatrolar özelinde bu değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Theater reflects the changes in the social life of society. With the spread of gladiatorial games outside of Italy, they began to be organized in theater buildings as well. Thus, theater architecture has changed shape. Some additions were made to the theater architecture in order to organize gladiatorial games and to protect the audience from the dangers of the arena. In this thesis, these changes were examined in theaters in the province of Asia