İnmeli hastalarda kor stabilizasyon egzersizlerinin düşme, alt ekstremite fonksiyonu ve denge üzerindeki etkileri
The effects of core stabilization exercises on fall, lower limb function, and balance in patients with stroke
- Tez No: 725236
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK YELDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmamızın amacı, düşme hikayesi bulunan kronik inmeli hastalarda multifaktöriyel eğitim programına ek olarak uygulanan kor stabilizasyon egzersizlerinin düşme, alt ekstremite fonksiyonu ve denge üzerindeki etkilerini araştırmaktı. Çalışmamıza, değerlendirme kriterlerine uygunluk gösteren 36 kronik inmeli hasta dahil edildi ve randomize bir şekilde kor stabilizasyon grubu (KSG) ve multifaktöriyel eğitim grubu (MEG) olarak ayrıldı. Her iki grup da rehabilitasyon programı ve düşmeyi önleme üzerine bilgilendirmeyi içeren multifaktöriyel eğitim programına katılırken KSG'ye ek olarak fizyoterapist gözetiminde kor stabilizasyon egzersizleri yaptırıldı. Tüm uygulamalar haftada 5 gün, 6 hafta boyunca sürdürüldü. Düşme sayısı için hastanın tedavi sonlandıktan sonra 3 ay içindeki düşme sayısı sorgulanırken düşme korkusu 'Aktiviteye Özgü Denge Güven Ölçeği'; alt ekstremite fonksiyonu 'Fugl Meyer Değerlendirmesi-Alt Ekstremite', '5 Defa Oturup Kalkma Testi' ve 'Dört Adım Kare Testi'; denge 'Berg Denge Ölçeği', 'Tek Ayak Üzerinde Durma Testi', ve 'Zamanlı Kalk ve Yürü Testi'; kor kaslarının kuvvet ve enduransı 'Modifiye Kraus-Weber Testi' ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effects of core stabilization exercises on falls, lower extremity function and balance, in addition to multifactorial education program in chronic stroke patients with a history of falling. 36 chronic stroke patients who met the evaluation criteria were included in our study and were randomly divided into core stabilization group (CSG) and multifactorial training group (MEG). While both groups participated in a multifactorial training program that included stroke rehabilitation and information on fall prevention, core stabilization exercises were performed under the supervision of a physiotherapist in addition to CSG. All applications were continued for 5 days/week, 6 weeks. For the number of falls, the number of falls within 3 months after the end of the treatment was questioned. Fear of falling was the 'Activity-Specific Balance Confidence Scale'; lower extremity function 'Fugl Meyer Assessment-Lower Extremity', '5 Times Sit and Stand Test' and 'Four-Step Square Test'; balance 'Berg Balance Scale', 'One Leg Standing Test', and 'Timed Up and Go Test'; The strength and endurance of the core muscles were evaluated with the 'Modified Kraus-Weber Test'.