Toplumdaki bireylerin akıl hastalarına karşı tutumlarını ölçen bir psikometrik aracın geliştirilmesi
Developing a psychometric scale measuring the attitudes of individual in the sociaties towards mentally
  1. Tez No: 72526
  2. Yazar: SEDAT IŞIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
64 ÖZET Bu araştırmanın genel amacı ülkemiz için uygun bir psikolojik tedavi yöntemi olan“Toplum İçinde Tedavi Hizmeti”yaklaşımının uygulanabilirliğine yönelik bilgi sağlayacağı düşünülen ülkemize özgü psikometrik özellikleri sağlanmış bir psikolojik ölçme aracının geliştirilmesidir. Belirlenen amaç doğrultusunda, ilgili literatür taranarak ölçekte yer alabilecek altmış tutum ifadesi çıkarıldı ve tutum maddesi yazımındaki ölçütler gözönüne alınarak tutum maddeleri oluşturuldu. Belirlenen tutum ifadelerine ilişkin uzman görüşlerinin alınmasından sonra otuzüç maddelik denemelik tutum ölçeği oluşturuldu. Deneme ölçeği yaş, eğitim ve cinsiyet değişkenleri dikkate alınarak toplam 216 kişiye uygulandı. Deneme uygulamasından elde edilen bilgilerin analizinde SPSS (Satistical Packets for Social Sciences) paket programı kullanılarak basit doğrusal regrasyon analizi, madde-toplam korelasyonları ve faktör analizi uygulandı. Bu analizlerin sonucunda yirmiiki maddeden ve iki faktörden (kısa süreli ilişki, uzun süreli ilişki) oluşan tutum ölçeği elde edildi (Ek- 4).
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY The objective of this study is to develop an attitude scale which will investigate the information about the availability of“Community Mental Health Approach”in our country. Therefore, in the light of the aim of the study, the related litareture were searched and sixty attitude sentences were gathered. By using of the criteria of writing attitude items, these sentences were converted to the sixty attitude items. These items were given to the experts in order to decide whether these items could be an attitude items. As a result of the response from the experts, the scale was consisted of thirty three items. These latest form of the scale was applied to 216 subjects (108 male, 108 female). In the analysis of the data from 216 subjects, the SPSS subprograms were used. They were simple linear regression, item-total correlation, and principal component analysis. By the end of the analysis, the last form of the“Attitudes Towards Mentally ills Scale”which was consisted of twenty two items, was constructed.