Özel dershanelerdeki ölçme ve değerlendirme servislerinde çalışan elemanların görevleri ve hizmetlerin etkililiğinin değerlendirilmesi
Functions of medp in special course institutions and evaluation of these functions
- Tez No: 72527
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Milli Eğitim Bakanlığı'nın her özel dershanede bir“ölçme ve değerlendirme servisi”açılması ve bu şemslerde fakültelerin ilgili bölümlerinden mezun elemanların görevlendirilmesine ilişkin olarak aldığı kararların gerçekleşme düzeyini belirlemek ve özel dershanelerdeki ölçme ve değerlendirme servislerinde çalışan elemanların kendilerinden beklenen görevleri ne derece yerine getirdiklerini, servis elemanlarının sundukları hizmetlerin ne derece etkili olduğunu ve şems' elemanları tarafından sunulan hizmetleri olumsuz yönde etkileyebilecek sorunları ilgili servis elemanlarının, öğretmenlerin ve öğrencilerin görüşlerine dayalı olarak ortaya koymak araştırmanın genel amacını oluşturmaktadır. Bu genel amaç doğrultusunda öncelikle, Milli Eğitim Bakanlığı'nın“özel dershanelerde ölçme ve değerlendirme şemslerinin kurulması”ve“bu servislerde fakültelerin ilgili bölümlerinden mezun olan elemanların görevlendirilmesine ilişkin almış olduğu kararlar”ın gerçekleşme düzeyi dershane yöneticileri ve servislerde çalışan elemanlardan elde edilen bilgiler doğaıltusunda belirlenmiş; daha sonra ise,“ölçme ve değerlendirme şemslerinde çalışan elemanlardan beklenen görevlerin servislerde çalışan elemanlar tarafından ne derece yerine getirildiği”,“servislerde çalışan elemanlar tarafından sunulan hizmetlerin ne derece etkili olduğu”ve“servislerde çalışan elemanların hizmet sunarken karşılaştıkları sorunların sunulan hizmetleri ne derece olumsuz yönde etkilediği”ilgili servis elemanlarının öğrencilerin ve öğretmenlerin görüşlerine dayalı olarak belirlenmiştir. Yukarıda belirtilen genel amaç doğrultusunda“ölçme ve değerlendirme servisi elemanı formu”,“öğretmen formu”ve“öğrenci formu”olmak üzere üç bilgi toplama aracı (anket) geliştirilmiştir. Geliştirilen“bilgi toplama araçları”39 ölçme ve değerlendirme servisi elemanı, 107 öğretmen ve 192 öğrenci olmak üzere toplam 338 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen bilgiler, sosyal bilimlerde yapılan araştırmalarda kullanılmak üzere geliştirilmiş olan, SPSS adlı bilgisayar paket programına aktarılmış ve araştırmanın amacı çerçevesinde ele alınan sorulara cevap verecek bir biçimde analiz edilmiştir. Her üç bilgi toplama aracındaki ifadelerin, araştırmada yer alan gruplara ait kişisel bilgileri elde etmek amacı ile sorulan sorular dışında kalanlarının, tamamı ortak ifadedelerden oluşmaktadır. Bu nedenle, verilerin analizi, grupların her bir ifadeye ilişkin görüşlerinin ve görüşler bakımından gruplar arası manidar farklılıkların belirlenmesi şeklinde yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar aşağıda ana hatları ile özetlenerek verilmiştir. 941. Milli Eğitim Bakanlığı'nın“özel dershanelerde ölçme ve değeri endirme servislerinin açılması”na ilişkin almış olduğu kararın gerçekleşme düzeyine bakıldığında, araştırma kapsamında yer alan özel dershanelerin büyük bir kısmında (% 89.7) bu şemslerin açıldığı, % 10.3'ünde ise bu servislerin bulunmadığı gözlenmiştir. 2. Milli Eğitim Bakanlığı'nın“özel dershanelerde açılması öngörülen ölçme ve değerlendirme servislerinde, fakültelerin ilgili bölümlerinden ve programlarından (Eğitimde Psikolojik Hizmetler, Ölçme ve Değerlendirme) mezun olan elemanların görevlendirilmesi”ne ilişkin almış olduğu kararın gerçekleşme düzeyine bakıldığında, araştırma kapsamında yer alan özel dershanelerin ölçme ve değerlendirme servislerinde görevlendirilen elemanların büyük bir kısmının ölçme ve değerlendirme programlarından mezun olmadığını gösteren bulgular elde edilmiştir. Özel dershanelerin ölçme ve değerlendirme servislerinde çalışan elemanların ancak % 12.8'inin üniversitelerin ölçme ve değerlendirme programlarından mezun olması; diğerlerinin ise başka programlardan gelmeleri bu belirlemelerin önemli bir kanıtı olarak gösterilebilir. 3. Araştırmanın amacı başlığı altında sunulan 4. soruya ilişkin olarak araştırma gruplarından elde edilen bilgilerin analizi sonucunda elde edilen bulgulara genel olarak bakıldığında, ölçme ve değerlendirme servislerinde çalışan elemanların kendilerinden beklenen görevleri istenilen düzeyde yerine getiremedikleri görülmüştür. 4. Ölçme ve değerlendirme servislerinde çalışan elemanlar tarafindan sunulan hizmetlerin ne derece etkili olduğuna ilişkin grupların görüşlerine bakıldığında, servis elemanları tarafından sunulan hizmetlerin belirtilen durumlarda istenilen düzeyde etkili olamadığı gözlenmiştir. 5. Ölçme ve değerlendirme servislerinde çalışan elemanların sundukları hizmetleri olumsuz yönde etkileyen sorunlara ilişkin grupların görüşlerine bakıldığında, 9 madde halinde belirtilmiş olan sorunların tamamının ölçme ve değerlendirme servislerinde çalışan elemanlar tarafından sunulan hizmetleri olumsuz yönde etkilediği yani bu sorunların servislerde çalışan elemanların yeterli düzeyde hizmet sunmalarını engelleyici birer“sorun”oldukları görülmüştür. Sonuç olarak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın özel dershanelerde ölçme ve değerlendirme servislerinin açılması ve buralarda fakültelerin ilgili bölümlerinden mezun olan elemanların görevlendirilmesine yönelik olarak almış olduğu kararların istenilen düzeyde gerçekleştirilemediği, servislerde görevli elemanların kendilerinden beklenen görevleri istenilen düzeyde yerine getiremedikleri, servislerde görevli elemanlar tarafından sunulan hizmetlerin 95yeterince etkili olmadığı ve çeşitli sorunların şemslerde görevli elemanlar tarafından sunulan hizmetleri olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. 96
Özet (Çeviri)
SUMMARY The general purpose of this study is to determine to what degree Private Course Institutes' Measurement and Evaluation Department Personnel (MEDP) perform their functions, how effective the functions of them performed by MEDP on various dimensions and what are the factors (problems) that effect their functions in a negative way, according to the opinions of MEDP, teachers and students. In accordance with this purpose, three questionnaires under the format of“MEDP form”,“Teacher form”and“Student form”were designed. Through these three questionnaires items regarding with the“functions that expected to perform by the MEDP”,“various dimensions”and“problems”were given to the 39 MEDP, 107 teachers and 192 students. Data gathered through these questionnaires were analysed by means of SPSS (Statistical Packages for Social Sciences) for windows statistical package program. Because all items are similar in three questionnaire formats, during the analysis of data, thrre research groups' views were compared. Results obtained are outlined below. 1. In terms of“realization degree of the decisions given by Ministry of National Education on opening the Measurement and Evaluation Department (MED) of Private Course Institutes, it appears that there is MED at the 89.7 % of Private Course institutes. 2. In terms of ”the realization degree of the decisions given by the Ministry of National Education on charging expert personnel in MED“ it appears that most of the personnels charged in MED is graduated from different kinds of departments of faculties of the universities. Only 12.8 % is graduated from the Measurement and Evaluation Programs of the universities. 3. Findings on the basis of third question which is asked below the ”the purpose of the study“ part revealed that MEDP don't perform their functions in expected degree. 4. In terms of ”the effectiveness of the functions performed by MEDP on various dimensions“ it is revealed that these functions are not effective in expected degree on underlined dimensions. - 5. In terms of ”problems" it appears that all problems which stated as 9 items effect the functions performed by MEDP in a negative way. m 97