Gebelerde sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile beden kitle indeksi arasındaki ilişki
The relationship between healthy lifestyle behaviors and body mass index in pregnants
- Tez No: 725300
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER DOLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma, gebelerde sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile BKİ arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte planlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Güngören İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran gebeler oluşturmaktadır. Araştırmada 376 gebeye ulaşılmıştır. Veriler, çalışma kapsamında literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından oluşturulan ve gebelerin demografik, kişisel bilgilerini içeren“Veri Toplama Formu”ile Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II' den oluşmaktadır. BKİ verileri ve diğer tüm veriler gebelere sorulan anket soruları kapsamında toplanmıştır. Çalışma kapsamında anket formu ile elde edilen veriler SPSS 21 paket programında analiz edilmiştir. Gebelikteki davranışları ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları incelendiğinde; sigara kullanmayan gebelerin Sağlık Sorumluluğu Fiziksel Aktivite, Beslenme, Manevi Gelişim, Kişilerarası İlişkiler, Stres Yönetimi ve Toplam Ölçek puanları sigara kullanan gebelere göre daha yüksektir. Alkol kullanmayan gebelerin Sağlık Sorumluluğu Fiziksel Aktivite, Beslenme, Manevi Gelişim, Kişilerarası İlişkiler, Stres Yönetimi ve Toplam Ölçek puanları alkol kullanan gebelere göre daha yüksektir. Beslenme alt boyutunda en yüksek ortalamaya düşük kilolu kadınlar sahiptir. Bu durum düşük kilolu kadınların beslenme davranışlarının diğer kadınlara göre daha olumlu olduğunu göstermektedir. Sağlık Sorumluluğu, Fiziksel Aktivite, Manevi Gelişim, Kişilerarası İlişkiler, Stres Yönetimi ve Toplam Ölçek puanlarında fazla kilolu kadınların olumlu davranışları daha yüksektir. Araştırma ebelerin, gebelerdeki sağlıklı ve sağlıksız yaşam davranışlarını tanımlaması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The research was planned in a descriptive type in order to determine the relationship between healthy lifestyle behaviors and BMI in pregnant women. The universe of the research consists of pregnant women who applied to Family Health Centers affiliated to Istanbul Provincial Health Directorate Güngören District Health Directorate. In the study, 376 pregnant women were reached. The data consists of the“Data Collection Form”and the Healthy Lifestyle Behaviors Scale, which was created by the researcher in line with the literature within the scope of the study and includes demographic and personal information of pregnant women. BMI data and all other data were collected within the scope of the survey questions asked to pregnant women. Within the scope of the study, the data obtained with the questionnaire form were analyzed in the SPSS 21 package program. When the behaviors and conditions during pregnancy and healthy lifestyle behaviors are examined; non-smoking pregnant women have higher Health Responsibility, Physical Activity, Nutrition, Spiritual Development, Interpersonal Relations, Stress Management and Total Scale scores than pregnant women who smoke. Health Responsibility, Physical Activity, Nutrition, Spiritual Development, Interpersonal Relations, Stress Management and Total Scale scores of pregnant women who do not use alcohol are higher than those who use alcohol. Low-weight women have the highest average in the nutrition sub-dimension. This shows that the nutritional behaviors of low-weight women are more positive than other women. Overweight women have higher positive behaviors in Health Responsibility, Physical Activity, Spiritual Development, Interpersonal Relationships, Stress Management and Total Scale scores. The research is important in terms of defining the healthy and unhealthy life behaviors of midwives in pregnant women.