İşgörenlerin çalışma hayatındaki örgütsel bağlılık ve iş tatminleri üzerine bir araştırma
A research on the job satisfaction and organizational commitment in working life of employees
  1. Tez No: 725301
  2. Yazar: İREM UYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL GÜRÜN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı; çalışanların iş tatminleri ve örgütsel bağlılıkları ve bunlar arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde iş tatmini kavramı ve ilişkili kavramlar, iş tatminini etkileyen faktörler ve iş tatminsizliği kavramları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde örgütsel bağlılık kavramına yer verilerek, örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler ve örgütsel bağlılık seviyeleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde konuyu desteklemek amacıyla bir uygulama yapılmıştır. Uygulama bir kamu kurumunda çalışan çağrı merkezi personeline uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan İş Tatmini Ölçeği ile çalışanlarının tatmin düzeyleri belirlenmiştir. Çalışanların Örgütsel Bağlılıklarını ölçmek için Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılarak, ankete katılım sağlayan işgörenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin istatiksel analizleri için“SPSS”programı kullanılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde araştırma sonuçları ifade edilerek, beşinci bölümünde ise genel değerlendirme yapılarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the job satisfaction and the organizational commitment in the working life of employees. This study consists of five chapters. The first chapter contains an investigation on the concept of job satisfaction, dissatisfaction and the factors affecting the job satisfaction. The second chapter clarifies the organizational commitment, its levels and the factors affecting it. The third chapter presents an application of survey which has been applied on an employee working at a public calling centre.“Job Satisfaction Scale”and“Organizational Commitment Scale”have been used in the survey to measure the level of the job satisfaction and the level of organizational commitment, respectively. The“SPSS”program was used for the statistical analysis of the data obtained from the research. The results of the statistical analysis were explained in the fourth chapter and lastly the final chapter presents a broader evaluation of the research and suggestions.