Role of subsidiaries in new product development: A study on front-end of innovation process
Yerel şirketlerin yeni ürün geliştirmedeki rolü: İnovasyon süreci ilk faz üzerine bir çalışma
- Tez No: 725299
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA OBA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada temel amaç; çok uluslu şirketlerin küresel pazarlarda rekabet avantajı elde etmek için, yerel kuruluşları ile yaptıkları yeni ürün geliştirme çalışmalarını, yerelden merkeze geri bilgi aktarım sürecini dikkate alarak araştırmaktır. Bu çalışmada, temel olarak inovasyon sürecinin ilk adımı olan fikir üretme, kapsam geliştirme ve bunlara bağlı olarak yeni ürün projeleri oluşturma kısmı analiz edilmiş olup, ikinci adım olan ürün geliştirme kısmına geçmeden önceki karar verme mekanizması irdelenmiştir. Araştırma, endüstriyel sektörde yer alan uluslararası bir şirket üzerinde kantitatif yöntemler kullanılarak, tek bir vaka analizi şeklinde yapılmıştır. Projelerin, yeni ürün geliştirme prosesinin alt evreleri arasında ilerleme olasılığının hesaplanmasına yönelik, 103 projeyi kapsayan veri seti dikkate alınarak istatistiksel bir model kurulmuştur. Ayrıca satış bölümünün yeni ürün geliştirmeye olan katkısı, organizasyonda ki bölümler arası işbirliğine yönelik incelenmiş ve bu konuda akademik çalışmalara destek verebilmek hedeflenmiştir. Küresel bağlamda, çok uluslu şirketler, pazarlama, araştırma ve geliştirme bölümlerinin yanında, yeni ürün geliştirme sürecinde pazar dinamiklerinden faydalanmak için yerel iştiraklerinin satış hizmetlerini de kullanmaktadır. Ek olarak; kavramsal model ve anket sonuçları göz önüne alınarak, akademik alanda vurgulanan organizasyon ve proje bazlı başarı faktörlerinin, üstün küresel yeni ürün geliştirme performansı elde etme üzerindeki etkisi belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to explore subsidiary-driven new product development in multinational corporations through reverse knowledge transfer in order to gain competitive edge in global markets. In this study, we focused on and analyzed the effective management of front-end stage beginning from idea generation, scoping and building business cases in regard to go or no-go decision making process before moving to development stage. A quantitative single case study of a specific multinational company and one business unit is considered as a research site. The resource-based approach is applied in terms of knowledge co-creation and deployment in an organizational dimension. Based on the data from 103 business cases, a statistical model is constructed to evaluate the probability of moving a project between sub-phases of front-end stage. This study contributes to literature by examining cross-functional collaboration, in which refers to contribution of sales function. In global context, multinational corporations are leveraging their subsidiaries as local sales functions to utilize market dynamics in new product development process besides marketing, research and development functions. In addition, considering the conceptual model and survey output, the impact of organization and business case level success factors on achieving superior global new product development performance is indicated.