Agile transformation in a software company: The role of sensing in organizational agility
Yazılım şirketinde çevik dönüşüm: Organizasyonel çeviklikte sezmenin rolü
- Tez No: 725304
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organizasyon Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Dünyadaki değişim tarihin her döneminde sürekli olmuştur. İnsanoğlu ise sürekli bu değişime adapte olarak yaşamını sürdürme ve gelişimini artırmak için çabalamıştır. Son 20 yıllık döneme bakıldığında ise geçmişten farklı olarak çok daha hızlı ve etkisi artan bir değişim döngüsü yaşanmaktadır. Son dönemde yaşanan bu değişimler VUCA olarak adlandırılmakta ve içeriğinde değişkenlik(volatility), belirsizlik(uncertainty), karmaşıklık(complexity) ve muğlaklık(ambiguity) içermektedir. Organizasyonlarda çevrelerinde yaşanan bu değişimi anlamak ve ona adapte olarak çabalamakta ve hatta varlığını sürdürebilmesi ancak bu şekilde mümkün olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, VUCA dünyasında yaşayan organizasyonların çoğunlukla içlerinde gerçekleştirdikleri çevik dönüşümü anlamak ve özellikle çevreyi anlamalarını sağlayan sense yetkinliğine odaklanmaktadır. Bu odağın sonucu olarak çevik dönüşüm yaşayan bir organizasyonda kurumsal öngörü(corporate foresight) aktivitelerinin kurumsal öngörü olgunluğunu ve organizasyonel çevikliğini nasıl etkilediğini açıklamak üzere bu çalışma yapılmıştır. Organizasyonel çeviklik ve kurumsal öngörü ile ilgili olarak birçok çalışma yapılmış olmasına ragmen, bu çalışmalardan hiçbiri çevik dönüşüm yaşamış bir yazılım şirketinde bu alanların birbiri ile ilişkisi üzerine yönelmemiştir. Yazındaki bu boşluğu doldurmak üzere gerçekleştirilen bu çalışmada, teknoloji odaklı bir kurumsal öngörü aktivitesi organizasyon içerisinde gerçekleştirilmiştir. Bu aktivitenin kurumsal öngörü olgunluğuna ve organizasyonel çevikliğe etkisini gözlemleyebilmek için anket çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda beklentilerden farklı sonuçlar elde edildiği için nitel bir araştırma çalışması içerisinde mülakatlar yapılmıştır. Gerçekleştirilem ikinci çalışma sonucu elde edilen sonuçlar irdelendiğinde organizasyonel değişimlerde rol alan motivasyon ve engellerin bu çalışma kapsamında organizasyonu nasıl etkilediği belirlenmiştir. Ek olarak performans yönetim sisteminin ve değişim yönetiminde varolan yapıların bu çevik değişimi nasıl etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The change in the world has been continuous throughout history. Human beings, on the other hand, have strived to increase their survival and development by constantly adapting to this change. In the last 20 years, a cycle of change has been experienced more rapidly and increasing its impact, unlike the past. These recent changes are defined by the term VUCA and include volatility, uncertainty, complexity and ambiguity. Organizations try to sense changes in their environment and try to adapt to it, and even its survival is only possible in this way. The aim of this study is to understand the agile transformation of organizations in the world of VUCA and especially the sense competence that helps them understand and foresee the environment and changes. As a result of this focus, this study was conducted to explain how corporate foresight activities affect corporate foresight maturity and agility in an organization that is undergoing agile transformation. Although there have been many studies on agility and corporate foresight, none of these studies focused on the relationship between these areas in a software company that has undergone agile transformation. In this study, which was carried out to fill this gap in the literature, a technology-oriented corporate foresight activity was carried out within the organization. Survey studies have been conducted to observe the corporate foresight maturity and organizational agility effect of this activity. As a result of the survey studies, different results were obtained from the beginning of the study, so interviews were conducted within qualitative study. When the results obtained as a result of the second study are examined, it is determined how motivations and obstacles that play a role in organizational changes affect the organization. In addition, it was observed how the performance management system and the existing structures in the change process affect the agile transformation works.