Plateletten zengin fibrin ve deksametazonun, akut fasiyal sinir hasarı sonrası, fasiyal sinir rejenerasyonu üzerine olan etkisinin hayvan modeli ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of platelet-RİCH fibrin and dexamethasone on facial nerve regeneration after acute facial nerve injury by animal model
- Tez No: 725303
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZER ERDEM GÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Çalışmada esas amaçlanan; akut fasiyal paralizinin tedavisinde plateletten zengin fibrin ve deksametazonun birlikte kullanılmasının oluşturacağı iyileşmenin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya dahil edilen 36 adet Wistar albino cinsi rat, randomize olarak 6 gruba ayrıldı. Grup A' da fasiyal sinir hasarı oluşturulmasının ardından; primer anastomoz ile onarım gerçekleştirildi. Sinirde hasar oluşturulmasını takiben B grubunda primer anatomoz + PZF, C grubunda primer anastomoz + deksametazon, D grubunda primer anastomoz + PZF + deksametazon kombinasyonları şeklinde onarımlar sağlandı. E grubunda fasiyal sinir hasarı oluşturmaksızın cerrahi sonlandırıldı. F grubunda ise sadece fasiyal sinir hasarı oluşturuldu. 8 haftalık takip sonrasında iyileşme hali klinik, fonksiyonel ve yapısal olarak değerlendirildi. Klinik iyileşme göz kapama hareketleri ve bıyık hareketleri skorlamalarıyla, fonksiyonel iyileşme ise video bazlı hareket analizi yöntemiyle sağlandı. İyileşmenin yapısal kontrolü, sinir dokusu örneklerinden bazılarının randomize olarak seçilip elektron mikroskop altında incelenmesiyle gerçekleştirildi. Tüm analizler sırasında 0,05' ten küçük p değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the improvement of the combination of platelet-rich fibrin and dexamethasone in the treatment of acute facial paralysis. Materials and Methods: 36 Wistar albino rats included in the study were randomly divided into 6 groups. After the creation of facial nerve damage in Group A; repair was performed with primary anastomosis. Following the damage to the nerve, repairs were made in the form of primary anastomosis + PRF in group B, primary anastomosis + dexamethasone in group C, primary anastomosis + PRF + dexamethasone in group D. In group E, the surgery was terminated without causing facial nerve damage. In group F, only facial nerve damage was created. After 8 weeks of follow-up, the state of recovery was evaluated clinically, functionally and structurally. Clinical improvement was achieved with eye-closure movements and whisker movements scoring, and functional improvement was achieved with video-based movement analysis method. Structural control of healing was accomplished by randomly selecting some of the nerve tissue samples and examining them under an electron microscope. p values less than 0.05 were considered statistically significant during all analyses.