Çocuklarda atel uygulaması sırasında kullanılan sanal gerçeklik gözlüğünün ağrı ve kaygı düzeyine etkisi
Effect of virtual reality glasses used during splint aplication on children's pain and anxiety levels
- Tez No: 725310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZTÜRK ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırma 6-12 yaş grubu çocuklarda atel işlemi esnasında uygulanan sanal gerçeklik gözlüğünün işleme bağlı gelişen ağrı ve kaygı üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırma örneklemini 1 Mayıs ve 31 Ekim 2021 tarihleri arasında Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi ortopedi polikliniği ve acil servisine atel için başvuran 80 çocuk oluşturdu. Çalışmada, deney (n=40) ve kontrol grubu (n=40) olmak üzere iki grup belirlendi. Verilerin toplanmasında“Katılımcı Bilgi Formu”,“Wong Baker Yüzler Ağrı Değerlendirme Ölçeği”,“Çocuklar İçin Durumluk Kaygı Envanteri”, sanal gerçeklik gözlüğü ve pulse oksimetre kullanıldı. Her iki gruptaki çocukların atel işleminden önce, işlem sırasında ve sonrasında ağrı, kaygı durumları ve yaşam bulguları kaydedildi. Deney grubundaki çocukların seçtiği video, işlem esnasında sanal gerçeklik gözlüğü ile izletildi. Kontrol grubuna ise video izlettirilmedi. Verilerin analizinde, Ki Kare, Mann Whitney U, Bonferroni ve Friedman testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan çocukların yaş, cinsiyet, kırık türleri gibi özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as a randomized controlled experimental study in order to evaluate the effect of virtual reality glasses during splint in children aged 6-12 years on pain and anxiety due to the procedure. The sample of the research consisted of 80 childrens who came to Karabük University Training and Research Hospital orthopedic policlinic and emergency between 1 May and 31 October 2021 for the splint application. In the study, two groups consisted of experimental group (n=40) and control group (n=40) were determined. The“Participant Information Form”, the“Wong Baker Pain Scale”, the“State Anxiety Inventory for Children”, virtual reality glasses and pulse oximeter were used to collect data. The pain, anxiety and vital signs of the children in the experimental and control groups were recorded before, during and after the splint. The video chosen by the children in the experimental group was shown with virtual reality glasses during the splint application. In the control group a video wasn't shown during the splint application. Chi square, Mann Whitney U, Bonferroni and Friedman tests were used in the analysis of data. It was found that the difference between the characteristics of the childrens participating in the study such as age, gender, fracture types was not statistically significant. In the groups participating in the study, there is a statistically significant difference between the times with respect to pain level and anxiety score median (p0.05). In the study, it was concluded that the virtual reality glasses used during the splint was effective in reducing the pain and anxiety associated with the procedure.