Spor bilimleri fakültelerindeki akademisyenlerin örgütsel etik iklim ve örgütsel şeffaflık algıları ile bilgi ifşa yönelimlerinin (whistleblowing) incelenmesi
Investigation of perceptions of organizational ethical climate, organizational transparency and whistleblowing tendencies of academicians in faculties of sports sciences
  1. Tez No: 725309
  2. Yazar: MUHAMMET MAVİBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BELLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, İşletme, Education and Training, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Amaç: Bu çalışma, spor bilimleri fakültelerinde görev yapan akademik personelin örgütsel etik iklim ve örgütsel şeffaflık algıları ile bilgi ifşa yönelimleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın evrenini; spor bilimleri fakültelerindeki akademik personbel oluşturuken;örneklem grubunu ise 320'u erkek 133'ü kadın olmak üzere 443 katılımcı oluşturmuştur. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için kişisel bilgi formu, örgütsel etik iklim düzeylerini belirlemek için ;Victor ve Cullen (1988) tarafından geliştirilen, Cullen vd. (1993) tarafından güncellenen, Özen ve Durkan (2016) tarafından Türkçe'ye uyarlanan örgütsel etik iklim ölçeği, örgütsel şeffaflık düzeylerini belirlemek için Rawlins (2006) tarafından geliştirilen, Üçler ve Taştan (2017) tarafından Türkçe'ye uyarlanan örgütsel şeffaflık ölçeği, bilgi ifşa yönelimlerini (whistleblowing) belirlemek için Park vd. (2005) tarafından geliştirilen ve Sayğan (2011) tarafından Türkçe'ye uyarlanan bilgi ifşası ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için frekans analizi, genel ortalamalarını belirlemek için betimsel istatistik, ikili değişkenlere göre örgütsel etik iklim, örgütsel şeffaflık ve bilgi ifşa yönelim düzeylerini karşılaştırılmak için bağımsız gruplarda t-testi, ikiden fazla değişkenlere göre karşılaştırılmak için tek yönlü varyans anova analizi; farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için de Tukey testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to examine the relationship between the organizational ethical climate, organizational transparency perceptions and whistleblowing tendencies of academic staff working in sports sciences faculties. Method: The universe of the research; While the academic personnel in the faculties of sports sciences were formed, the sample group consisted of 443 participants, 320 men and 133 women. personal ınformation form to determine the demographic characteristics of the participants; organizational ethical climate scale developed by Victor and Cullen (1988) for the first time, be updated by Cullen et al. (1993) and adapted to Turkish by Özen and Durkan (2016) to determine organizational ethical climate levels; Organizational transparency scale developed by Rawlins (2006) and adapted to Turkish by Üçler and Taştan (2017) to determine organizational transparency levels; whistleblowing scale developed Park et al. (2005) and adapted to Turkish by Sayğan (2011) to determine whistleblowing tendencies was used in the study. Frequency analysis to determine the demographic characteristics of the participants, descriptive statistics to find the general averages, t-test for independent groups to compare organizational ethical climate, organizational transparencies and whistleblowing tendencies levels according to binary variables, one-way anova analysis of variance to compare according to more than two variables, Tukey test to determine from which group the difference originated was used in the study.