Bir integral geometri probleminin çözümünün tekliğinin araştırılması
Investigation of uniqueness of the solution of an integral geometry problem
  1. Tez No: 725325
  2. Yazar: SALİHA TELLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET GÖLGELEYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada bir integral geometri probleminin çözümünün tekliği araştırılmaktadır. Bu amaçla ilk olarak ele alınan integral geometri problemi bir kinetik denklem için ters probleme indirgenmektedir. Daha sonra Fourier dönüşümü kullanılarak bir diferansiyel denklem sistemi elde edilmektedir. Riemann koordinatlarını tanımlamak suretiyle problem daha basit bir hale dönüştürülüp Hörmander (1956) tarafından elde edilen bir sonuç kullanılarak ispat tamamlanmaktadır. Bu çalışma Amirov (2005) ve Amirov, Gölgeleyen ve Yamamoto (2017) çalışmaları esas alınarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the uniqueness of solution of an integral geometry problem is investigated. For this purpose, the problem is reduced to an inverse problem for a kinetic equation. By using Fourier transform, a system of differential equations is obtained. Then by the help of Riemannian Coordinates, the problem is stated in a simpler form and with a result of Hörmander (1956), the proof is completed. This study is based on the works Amirov (2005) and Amirov, Gölgeleyen and Yamamoto (2017).