Physiochemical analysis of honey produced around the city of Erbil (Iraq)
Kuzey Irak-Erbil şehri çerçevesinde üretilen yerel balların fizikokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 725324
  2. Yazar: HAWAR KAWA PIRDAWD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN VARDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araĢtırmada Erbil (Iraq) ilive çevresindeki bal örneklerinin (n=20) fizyokimyasal, biyokimyasal, duyusal özellikleri (n=20) ve tağĢiĢ etkisi (n=13) incelenmiĢtir. Erbil ve çevresinden toplanan2021 yılı ürünüve kaliteli oldukları ifade edilen bal örneklerinin nem, kül, pH, asitlik, aw, Elektriksel iletkenlik, °Brix, RI, HMF, yoğunluk, özgül ağırlık, prolin ve diastaz analizleri yapılmıĢ, sırası ile 14.90 ±0.52g/100g, 0.186 ± 0.125g/100g,4.16 ± 0.12, 24.6 ±4.13meq/kg, 0.492 ± 0.02, 0.463±0.216 mS/cm, 83.04 ± 0.43, 1.499±0.003, 24.88±20.58meq/kg, 1.423±0.01g/cm3, 1.437±0.01, 336.80±108.76mg/kg, 6.55±1.87 değerleri elde edilmiĢtir.Analizi yapılan Erbil ili ballarından 17 örneğin Codex Alimentarus (CA) kalite göstergesi kriterlerine uygun olduğu, sadece üç bal örneğinin HMF içeriğine bakılarak uzun süre ve yüksek sıcaklıkta depolandığı sonucuna varılmıĢtır.Fizyokimyasal ve biyokimyasal olarak çiçek balı kabul edilebilirlik parametrelerinden,sadece iki bal örneğinin elektriksel iletkenliğine göresalgı balı ve/veya salgı balı ve çiçek balı karıĢımı olduğu gözlenmiĢtir.Bal örneklerinde yapılan HPLC analizlerinde Ģeker profili ortalama değerleri (fruktoz, glukoz ve sakaroz)sırasıyla %45.92±2.59, %39.00±4.43, %0.757±1.73 olarak, fruktoz/glukoz oranı1.19±0.17 ve ayrıca glukoz-fruktoz toplamı 84.92±5,95 olarak tespit edilmiĢtir.Bal örneklerinin renk parametresi L*, a* ve b* değerlerinde anlamlı farklılık saptanmıĢ (p≤0.05) sırasıyla 29.25±2.17, 3.46±1.46, 9.52± 1.92 ortalama değerleri bulunmuĢtur. Ayrıca bal örneklerinin TPC, TFC ve DPPH değerleri sırasıyla 108,89 ±24,11mg GAE/100g, 5,32±1,46 mg CAE/100g ve %27,45±2,50 olarak tespit edilmiĢtir. Mısır Ģurubu ile ballarda tağĢiĢ tespiti için kullanılan Δ13C analizi ile 13 bal örneğinin 7 tanesinin saf, 6 bal örneğinin ise tağĢiĢli bal olduğu tespit edilmiĢtir. Tüm bal örnekleri, renk, viskozite, koku ve genel kabul edilebilirlik dahil olmak üzere duyusal analiz için test edilmiĢ,bal örneklerinin çoğunun tüm duyusal değerlendirmelerden yüksek puanlar aldığı belirlenmiĢtir.
Özet (Çeviri)
In this research, the Physiochemical, biochemical, sensory properties (n=20) honey samples around city of Erbil were analyzed furthermore adulteration of(n=13) honey samples were detected. Most samples of honey showed were fresh with very good quality properties ,also significant variations from diverse regions of Erbil city in moisture, ash, pH, acidity, aw ,Electrical conductivity, °Brix , RI, HMF, density, specific gravity, proline, and diastase activity were found to be 14.90 ±0.52g/100 g, 0.186 ± 0.125 g/100 g,4.16 ± 0.12, 24.6 ± 4.13meq/kg,0.492 ± 0.02, 0.463± 0.216 mS/cm, 83.04 ± 0.43, 1.499 ± 0.003, 24.88 ± 20.58 meq/kg,1.423 ± 0.01g/cm3,1.437 ±0.01, 336.80±108.76mg/kg, 6.55±1.87, respectively.Most quality indicators of honey around Erbil city were by the criteria set of Codex Alimentarius (CA), except for HMF content of three honey samples showed that stored for a long time and inadequate temperature. All honey samples according to the physiochemical and biochemical parameters considered as the floral honey only two samples according to the electrical conductivity classified as dew honey or/and a mixture of dew honey and floral honey. The sugar profile (fructose, glucose, and sucrose) determined by HPLC also the fructose/glucose ratio and the total of glucose and fructose were found to be 45.92±2.59%, 39.00±4.43%, 0.757±1.73%, 1.19±0.17, 84.92±5.95 respectively. The color parameters L*, a*, and b* value of honey samples were determined significantly difference at (p≤0.05) were found to be 29.25±2.17, 3.46±1.46, 9.52± 1.92 respectively. In addition, TPC, TFC, and DPPH% of honey samples were in a good range found to be 108.89 ±24.11mg GAE/100g, 5.32± 1.46 mg CAE/100g, and 27.45±2.50% respectively. Δ13C were determined for n=13 honey samples which are used to detect fraud in honey with corn syrup the results that showed n=7 samples were pure while n=6 samples showed adulterated honey in different amounts. All honey samples were qualified for organoleptic investigation including color, viscosity, odor, sweetness, and overall acceptability and all sensory ratings were high in most honey samples.