Düzlemsel integral geometri problemi
Plane integral geometry problem
  1. Tez No: 202919
  2. Yazar: GÜNER YAŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez iki bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde ntegral Geometri Probleminin çözümünün tekligi ve varlıgını ispatlamak için gerekli bazı tanım ve teoremler verilmistir. Bir problemin Hadamard ve Tikhonov anlamında iyi ve kötü konulmus olması hakkında bilgi verilerek örneklendirilmistir. ntegral denklemlerin sınıflandırılması, diferensiyel denklemlerle arasındaki iliski ve integral denklemin diferensiyel denkleme dönüstürülmesinden bahsedilmistir. ntegral Geometri Problemi tanımlanarak, ntegral Geometri Probleminin bazı uygulamaları verilmistir. kinci bölümde ise Düzlemsel ntegral Geometri Problemi incelenmis, problemin çözümünün varlıgı ve tekligi ispatlanmıstır. Anahtar Sözcükler : ntegral Geometri Problemi, Hadamard ve Tikhonov anlamında iyi konulmus problem, Ters problem
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two chapters. In the first chapter of the thesis, some definitions and theorems essential to prove the existence and uniqueness of the Integral Geometry Problem are given. Information on a well-posedness and ill-posedness of a problem in Hadamard and Tikhonov sense are given and illustrated by means of examples. Classification of integral equations, relationship between the differential equations and changing the integral equation to the differential equations are told. Integral Geometry Problems were described and then some of its applications were explained. In the second chapter we investigated the existence and uniqueness of the Plane Integral Geometry Problem. Key Words : Integral Geometry Problem, well-posed problems in Hadamard and Tikhonov sense, Inverse Problem.