Yeni jenerasyon CAD/CAM implantüstü kron materyalleri PEEK, zirkonya-lityum silikat-ZLS, lityum disilikat, rezin modifiye hibrit seramikler ile farklı abutment sistemlerinde kuvvet dağılımının sayısal yöntemler ile değerlendirilmesi
Stress distribution evaluation of the effect of new generation CAD/CAM restorative materials PEEK, zirconia-lithium silicate-zls, lithium disilicate, resin modified hybrid ceramics and different abutment materials with numerical methods
  1. Tez No: 725350
  2. Yazar: GÜLSÜM GÖKÇİMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERGİZ RONA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Amaç: İmplant destekli kron restorasyonlarının yapımında farklı blokların kullanıldığı bilgisayar destekli üretim/bilgisayar destekli tasarım (CAD/CAM) teknolojisi klinik pratiğinde sıklıkla kullanılmaktadır. Estetik alanlarda implant destekli kron endikasyonlarının artması farklı abutment ve kron materyallerinin kullanımını arttırmıştır. Bu çalışmanın amacı; maksiller 1.premolar bölge tek diş eksikliğinde, farklı abutment ve kron materyalleri kullanıldığında kron restorasyonuna, abutment, implant ve implant çevresi kortikal ve kanselöz kemiğe etki eden stres değerlerini, sonlu elemanlar stres analiz yöntemi ile incelemektir. Gereç ve yöntem: 3.75x10 mm servikal bone level implantların üzerine titanyum estetik, zirkonya estetik ve üniversal titanyum base abutmentlar ve her bir abutment sisteminin üzerine; polieter eter keton (PEEK), iki farklı zirkonya infiltre lityum silikat seramik(ZLS;Celtra Duo(ZLS1)-Vita Suprinity(ZLS2)), lityum disilikat cam seramik (IPS e.maxCAD) ve rezin infiltre cam seramik (Vita Enamic) üst yapı materyalleri tasarlanarak 15 adet sayısal model oluşturuldu. Maksiller 1. Premolar tek diş eksikliği için 2 mm kortikal kemik kalınlığına sahip, 40x30x20 mm boyutlarında kortikal kemik ile kanselöz kemikten oluşan kutu modellemesi yapıldı. Kronun linguoloklüzal cusp bölgesine oblik olarak 30o 150 N kuvvet uygulaması yapıldı ve sayısal modeller üzerindeki stres dağılımları incelendi. Kron, abutment ve implant üzerinde von Mises stres değerleri; kortikal ve kanselöz kemikte maksimum ve minimum asal stres değerleri incelendi. Bulgular: Çalışma kapsamında, bütün modeller içerisinde üniversal titanyum base abutment kullanılan modellerde en düşük von mises stres değerleri gözlenmiştir. Abutmentlar üzerinde en yüksek stres değeri(411,33 MPa) kron materyalinden bağımsız olarak zirkonyum estetik abutmentta gözlenmiştir. İmplant von Mises stresleri bakımından zirkonya estetik abutment (561.34-561.75 MPa)
Özet (Çeviri)
Aim: Computer-aided design /computer-aided manufacturing (CAD/CAM) technology, in which different blocks are used in the construction of implant-supported crown restorations, is extensively used in clinical practice. The increase of implant supported crown indications in aesthetic areas has also increased the use of different abutment and crown materials. The aim of this study is to examine the stress values affecting the crown restoration, abutment, implant and surrounding cortical and cancellous bone by using finite element stress analysis method, when different abutment and crown materials are used in a single missing tooth in the maxillary first premolar region. Materials and methods: 15 numerical models were created by applying titanium aesthetics, zirconia aesthetics and universal titanium base abutments on 3.75x10 mm cervical bone level implants and designing crown metarials which are polyether ether ketone, two different zirconia infiltrated lithium silicate ceramics, lithium disilicate glass ceramic and resin infiltrated glass ceramic crown on each abutment system. For the missing maxillary 1st premolar single tooth, box modeling consisting of cortical and cancellous bone with dimensions of 40x30x20 mm with 2 mm cortical bone thickness was performed. A force of 150 N 300 angle was applied at obliquely to the linguoloclusal cusp of the crown and the stress distributions on the numerical models were investigated. Von Mises stress values on the crown, abutment and implant; maximum and minimum principal stress values in cortical and cancellous bone were investigated. Results: Within the scope of this study, the lowest von mises stress values were obtained in the models using universal titanium base abutment among all models. The highest stress value (411.33 MPa) on the abutments was observed in the zirconium aesthetic abutment, regardless of the crown material. In terms of implant von Mises stresses, zirconia aesthetic abutment (561.34-561.75 MPa)