Çok kesitli bilgisarlı tomografi ile kardiyak uygulamalar
  1. Tez No: 164178
  2. Yazar: SAVAŞ KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM SOMUNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
VI. ÖZET ÇKBT minimal invaziv bir metot olarak koroner BTA tetkiki KAH tespitinde giderek daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Çok kesitli BTA Koroner arter stenozu tespitinde yüksek tanısal doğruluğu ile kabul edilebilir bir tetkiktir.Yüksek NPD ile koroner BTA KAH' na bağlı anlamlı stenozun olmadığını ortaya koymada güvenilir bir tetkiktir. Bu değer bizim çalışmamızda %95 bulunmuştur. Nisan 2004 ile mayıs 2005 tarihleri arasında koroner arter hastalığı düşünülen 72 hastaya(ortalama yaş:48, erkek:45, kadın:27) ÇKBTA tetkiki yapıldı. Hastalara tetkik hakkında gerekli ön bilgiler verildi. Tetkikler komplikasyonsuz olarak gerçekleştirildi. Yaptığımız çalışmamızda % 50 üzerinde stenoz ve okluzyon tespitinde koroner BTA sensitivitesi % 84, spesifitesi % 96.PPV %88,NPV %96 bulunmuştur. Yapılan farklı çalışmalarda sensivite ve spesivite oranları sırasıyla %84-95, % 76-86 değerleri arasında bulunmuştur. ÇKBTA'nin sensitivitesi önemli stenoz varlığında damar çapına bağlı olarak % 60-90 arasında değişmektedir. Proksimaldeki bir stenozun tesbiti distaldeki veya küçük çaplı bir arterdeki stenozun tesbitinden daha kolaydır. BTA asemptomatik veya yüksek kardiovasküler riskli hastalarda KAH dışlamak için non-invazif olarak kullanılabilecek görüntüleme yöntemidir. Daha fazla dedektör sayılı ve daha hızlı gantri rotasyon süreli yeni jenerasyon ÇKBT cihazları koroner arterlerin daha yüksek temporal ve spatial rezolüsyon ile değerlendirilebilirle imkanını bize verecektir.Bu şekilde aynı zamanda daha az kontrast madde miktarı ve kısa süreli inspirasyon süreleri ile ÇKBT tetkiki gerçekleştirilecektir. Böylece koroner arter stenozu tespitinde ÇKBT'nin sensitivitesi, spesifitesi, PPD, NPD ve doğruluk oranlarıda artacaktır.Ancak acil servise başvuran akut göğüs ağrılı, taşikardik hastalarda koroner BTA tetkiki hasta uyumu ve uzun süreli inspirasyon gerekliliği ve taşikardi nedeniyle stenoz tespitinde yetersiz olacaktır Ayrıca bu hastalara Koroner BTA tetkikinin başarısını arttırmak için B-bloker verilmeside güvenilir değildir. Sonuç olarak ÇKBT koroner anjiografi tek nefes tutmayla yapılabilen bir tetkiktir. Standart konvansiyonel anjiografi ile karşılaştırıldığında hasta rahatı ve potansiyel komplikasyonlar açısından avantajları nedeniyle KAH için düşük riskli hastalarda tarama ve tanı amaçlı, cerrahi veya girişimsel anjioplasti işlemleri sonrasında ise takip amacıyla kullanılabilir. 40
Özet (Çeviri)
VII.SUMMARY MDCT, as a minimally invazive method, is nowadays commonly used in detection of CAD in coronary CTA. MDCT has a high diagnostic value in coronary artery stenosis (72). With a high NPD, coronary CTA is a reliable study in showing the stenosis due to CAD. This value is found to be %95 in our study. Between april 2004-may 2005 MDCTA study was applied to 72 patients suspected with coronary artery disease (mean age :48, men:45,women:27). The patients were well- informed about the study. No complication was observed. The sensitivity was %84, the specifity was %96, PPV was %88 and NPV was %96 in detecting stenosis and occlusion over %50 in our study. Within different studies the sensitivity and specifity ratios were %84-95, % 76-86, subsequently. The sensitivity of MDCTA was between % 60-90 in detecting critical stenosis. The detection of a proximal stenosis is easier than detecting a stenosis localized distally or a stenosis in a small diameter artery. CTA is a non-invazive method that can be used in asemptomatic ones and patients with a high risk of cardiovasculer disease. New generation MDCT systems with more detectors and faster gantry rotation times will let us evaluate the coronary arteries with higher temporal and spatial resolution. By this was we use less contrast agent and the study is performed in short inspiration times. As a result the sensitivity, specifity, PPD and NPD of the MDCT in detecting coronary artery stenosis will increase. Unfortunately in patients with acute angina and tachycardia, coronary CTA will be insufficient in detecting stenosis because of the patient adaptation and the demand for long inspiration time. Besides it is not trustworthy to use B-blockers in those patients. As a result, MDCT coronary angiography is a study performed within one breath holding. When compared with SKA, this technique can be safely used for surveillance and detection in patients with lower CAD risks and can be also used for follow-up after surgery or interventional angioplasty. 41