Analysis of banking customers' habits and behaviours in the COVID-19 pandemic period
Bankacılık müşterilerinin COVID-19 pandemi döneminde alışkanlık ve davranışlarının analizi
- Tez No: 725349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Banking, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Covid-19 salgınında müşteri davranışları beklenenden hızlı değişmiştir. Üstelik; bu davranış kalıplarının kalıcı hale gelme olasılığı yüksektir. Bu nedenle; bankaların değişime ayak uydurabilmeleri için müşterilerin yeni davranışlarını kavramaları gerekmektedir. Bu çalışmanın literatüre temel katkısı, bireysel bankacılık müşterilerinin pandemi sürecindeki dinamik davranış kalıplarını ortaya çıkarmasıdır. Konuya ilişkin çalışmalar literatüre hızlı ve yol gösterici analizler sunmak amacıyla genellikle pandeminin çıkış dönemindeki statik paternlere yoğunlaşırken, bankaların stratejik kararlar alabilmeleri için, Mart-Mayıs dönemini aşan süreçte müşterilerin dinamik davranış analizine ihtiyaç doğmuştur. Çalışma, müşterilerin dinamik davranış kalıplarını anlamak için popüler bir dinamik müşteri segmentasyonu yöntemi olan Zaman Serisi Kümeleme'yi kullanmıştır. Bu sayede, 2019 ve 2020 Mart-Aralık dönemleri, psikolojik ve ekonomik çalışmalara göre oluşturulan harcama ve dijital puan değişkenleri için karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Veriye Python ortamında Öklid, Dinamik Zaman Bükme ve Yumuşak Dinamik Zaman Bükme benzerlik ölçüleri kullanılarak bölümleme kümeleme yöntemi uygulanmıştır. Öklid mesafesi ile hesaplanan siluet analizi, en iyi benzerlik ölçülerini ve en iyi küme sayısını belirlemek için kullanılmıştır. Sonuç olarak çalışma, pandeminin müşteri davranışlarını geri dönülemez bir şekilde etkilediğini göstermektedir. Harcama değişkeninin tüm kümeleri ortalama %67 oranında daha düşük harcama yapan kümelere geçmiştir. Dijital puan kümelerinde ise, en düşük kümenin %63'ü daha yüksek dijital kullanımlı kümelere taşınmıştır. Bu davranış değişikliklerinin kalıcı olup olmadığını anlamak zordur; ancak dijitalle yeni tanışan müşterilerin davranışlarının kalıcı olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Covid-19 pandemic has changed customer behaviours faster than expected. Besides; these new behaviours are likely to become permanent. In order for banks to comply with the change, they need to understand these behaviours. The main contribution of this study is that it reveals the dynamic behaviour patterns of retail banking customers during the pandemic process. While studies generally focus on static patterns in the outbreak period in order to provide fast and guiding analyzes to the literature, a need for dynamic behaviour analysis arose in the period beyond the March-May period in order for banks to make strategic decisions. The study used Time Series Clustering, a popular dynamic customer segmentation method, to understand the dynamic behaviour patterns of customers. Thus, 2019 and 2020 March-December periods were compared and analyzed for spending and digital score variables created according to psychological and economic studies. Partitioning clustering method was applied to the data in Python environment by using Euclidean, Dynamic Time Warping and Soft-DTW similarity measures. Silhouette analysis calculated by Euclidean distance was used to determine the best similarity measures and cluster numbers. In conclusion, the study shows that the pandemic has irreversibly affected customer behaviours. All clusters of the spending variable moved to lower spending clusters with an average of 67%. In digital score clusters, 63% of the lowest cluster was moved to higher digital usage clusters. It is difficult to tell whether these changes are permanent; yet, it is predicted that the behaviours of newly digitalized customers will be permanent.