The impacts of British missionary enterprise in gold coast (Ghana)
Gold Coast (Gana) bölgesinde İngiliz misyonerlik girişimler ve etkileri
  1. Tez No: 725355
  2. Yazar: SWABİR İBRAHİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Misyoner topluluklar da olduğu gibi, Batılı sömürgeciler tarafından kurulan kurumlar Afrikanın sosyo-politik, ekonomik ve dini gelişmelerini etkilemeye devam etmektedir. 19.Yüzyılın ikinci yarısından itibaren İngiliz Gold Coast kolonisinde (Modern Ghana), İngiliz misyoner topluluğunun teşebbüsüyle, İngiliz emperyalizmi arasında çok yönlü bir ilişki kurulmuştur. Bu açıdan tezimiz, iki husus üzerine odaklanmaktadır: Birincisi, İngiliz emperyalizmi ile Gold Coasttaki misyoner toplumlar arasındaki etkileşimin karmaşıklığı ve bunun sonucunda çağdaş Gana toplumu üzerindeki etkisi; ikincisi ise milliyetçilik, sekülerleşme, ulus inşası ve örgün eğitim gibi Batı Hristiyanlığı yoluyla daha geniş bağlamda modern Gana'da tecrübe edilen ve bi açıdan kolaylaştırılmaya çalışılan dini değişimin etkisi. Çalışmamızın içerisinde, İngiliz misyonerliğinin sömürgecilik faaliyetleri üzerinden ulu inşası, sekülerleşme ve eğitim gibi yollarla Gold Costtta (Ghana) nasıl bir etkiye sahip olduğu araştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The institutions established by Western colonizers such as the missionary societies are still influencing Africa's socio-political, economic, and religious developments. In the British colony of the Gold Coast (Morden Ghana), the relationship between British missionary enterprise and British imperialism during the second half of the 19th century was multifaceted. This thesis focuses on two broad areas: Firstly, the complexity of interaction between British imperialism and missionary societies in the Gold Coast and the resulting impact on contemporary Ghanaian society. Secondly, The Ghanaian experience of religious change through Western Christianity that is acquired in the wider context of nationalism, secularization, nation-building and formal education in one way or the other also helped to facilitate the British missionary impact and influence in contemporary Ghanaian society. Therefore, the religious Change facilitated by the British missionary enterprise and how it influenced Colonialism, Nation-building, Secularization and Education in the Gold Coast (Ghana) generated the interest in this research.