Bengal Eyaleti'nde Britanya kolonyal eğitim politikaları (1813-1857)
British colonial education policies in the Bengal Presidency (1813-1857
- Tez No: 936530
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHSET KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu doktora tezi, Britanya Kolonyal Yönetimi'nin 1813-1857 yılları arasında Bengal Eyaleti'nde uyguladığı eğitim politikalarını incelemekte ve bu politikaların arkasındaki motivasyonları, uygulama stratejilerini ve sosyo-kültürel etkilerini analiz etmektedir. Çalışma, kolonyal eğitimin yalnızca Britanya'nın gücünü sürdürmek için değil, aynı zamanda yerel kimlikleri ve toplumsal yapıları dönüştürmek amacıyla bir sosyal mühendislik aracı olarak kullanıldığını ileri sürmektedir. Bengal'in bu araştırmada odak noktası olarak seçilmesi, bölgenin Britanya yönetimi altındaki stratejik ve idari önemi ile kolonyal eğitim deneylerinin en yoğun şekilde uygulandığı yerlerden biri olmasından kaynaklanmaktadır. 1813 İmtiyaz Sözleşmesi ve 1854 Wood Eğitim Bildirisi gibi belgelere dayanan temel politikalar, okullardaki uygulamalar ve eğitim müfredatları analiz edilerek, İngiliz eğitim sisteminin yapılandırılmış bir şekilde genişletilmesi ve bu sistemin kolonyal hedeflerle nasıl uyumlu hale getirildiği gösterilmektedir. Çalışma ayrıca misyoner müdahalelerinin etkisini, Batı epistemolojisinin dayatılmasını ve İngilizce'nin eğitim dili olarak benimsenmesinin, yerel kültürel ve dilsel sistemleri nasıl zayıflattığını ayrıntılı bir şekilde ele almaktadır. Arşiv araştırmasına dayalı nitel bir metodoloji kullanan bu tez, resmî kolonyal raporlar, yazışmalar ve komisyon belgeleri gibi birincil kaynaklardan yararlanarak eğitim politikalarının kolonyal güç dinamiklerini nasıl pekiştirdiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca bu politikaların çelişkili sonuçlarına da dikkat çekilmektedir. Nitekim mezkûr politikalar batı tarzı eğitim almış bir seçkin sınıf yaratırken, kolonyalizm karşıtı bilincin ve modern ulusal hareketlerin temelini de atmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, kolonyal eğitim politikalarının Güney Asya'nın sosyo-kültürel dokusu üzerinde silinmez bir iz bıraktığını ve bu mirasın çağdaş toplumsal yapı ve kimlik oluşumlarında görülebilir olduğunu savunmaktadır. Eğitim, kültür ve kolonyalizm arasındaki kesişim noktalarına dair derin bir kavrayış sunan bu tez, kolonyal yönetimin dönüştürücü etkilerine ilişkin tarih yazımına önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation examines the educational policies enacted by the British Colonial Administration in Bengal during the period between 1813 and 1857, exploring their underlying motives, implementation strategies, and socio-cultural implications. The study argues that colonial education served as a pivotal instrument of social engineering, designed not only to sustain British hegemony but also to transform indigenous identities and societal structures. The selection of Bengal as the focus of this research is justified by its strategic and administrative significance as the epicenter of British governance in India, as well as its role as a key site for the implementation of colonial educational experiments.The fundamental policies based on documents such as the 1813 Charter Act and the 1854 Wood's Education Despatch are analyzed in relation to school practices and educational curricula, demonstrating the structured expansion of the British education system and how this system was aligned with colonial objectives. The study also scrutinizes the influence of missionary interventions, the imposition of Western epistemologies, and the widespread introduction of English as the medium of instruction, which collectively undermined indigenous cultural and linguistic systems. Employing a qualitative methodology grounded in archival research, the dissertation draws upon a diverse array of primary sources, including official colonial reports, correspondence, and commission documents, to uncover how educational policies reinforced colonial power dynamics. Furthermore, it highlights the ambivalent outcomes of these policies, which, while creating a Western-educated elite class loyal to the colonial administration, simultaneously sowed the seeds of anti-colonial consciousness and modern nationalist movements. Ultimately, this study contends that colonial educational policies left an indelible mark on the socio-cultural fabric of South Asia, with their enduring legacies visible in contemporary societal structures and identity formations. By providing a nuanced understanding of the intersections between education, culture, and colonialism, this dissertation contributes to the broader historiographical discourse on the transformative impacts of colonial governance.