Yaşar Kemal'in Yer Demir Gök Bakır romanındaki söz varlığı
Yaşar Kemal's vocabulary in Yer Demir Gök Bakır novel
  1. Tez No: 725357
  2. Yazar: HATUN SÜRKİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN GÜLLÜDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bir dilin söz varlığı o dili kullanan insanlar hakkında pek çok bilgiyi bize sunmaktadır. Bu söz varlığını oluşturan alanları ikilemeler, deyimler, atasözleri, akrabalık adları, organ adları, hastalık adları diye belirtebiliriz. Söz varlığı bir milletin kültürünü, geleneklerini, görenekleri, dini inançlarını, yaşam biçimlerini, sosyal ilişkilerini, yazılı ve sözlü her türlü iletişimini yansıtan bir unsurdur. İkilemeler, kullanıldıkları yere göre anlamı güçlendiren, anlamı daha etkili kılan bir unsurdur. Dil, iletişimi sağlayan unsurların başında gelir. Her yazarın eserinde kullandığı dil bizim için hazine değerindedir. Her yazar eserinde farklı bir üslup kullanır. Bu farklılık kullandığı kelimelere de yansımaktadır. Yaşar Kemal genel olarak eserlerinde köy insanını, köy insanının yaşayış biçimini ve sıkıntılarını sade bir üslupla anlatmıştır. Bu çalışmada Yaşar Kemal'in Yer Demir Gök Bakır romanı incelenerek Türkçenin söz varlığına katkıda bulunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The vocabulary of a language provides us with a lot of information about the people who use that language. We can specify the fields that make up this vocabulary as reduplications, idioms, proverbs, kinship names, body parts names, disease names. Vocabulary is an element that reflects a nation's culture, traditions, customs, religious beliefs, lifestyles, social relations, all kinds of written and verbal communication. Reduplications are an element that strengthens the meaning and makes the meaning more effective according to the place they are used. Language is one of the elements that enable communication. The language used by each author in his work is a treasure for us. Each author uses a different style in his work. This difference is also reflected in the words he uses. YaĢar Kemal generally described the village people, their way of life and their troubles in a simple style in his works. This study, is aimed at contributing to the vocabulary of Turkish by examining Yaşar Kemal's novel Yer Demir Gök Bakır.