Ayetler ve hadisler ışığında mi'racta Ru'yetullah
Ruyat al-alah in miraj in the light of verses and hadiths
  1. Tez No: 725381
  2. Yazar: AYFER YUNUS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH GECİT, DOÇ. DR. OSMAN BAYRAKTUTAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÖZÜÇALİŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Allah Peygamberlerine verdiği mucizeler vesilesiyle insanları şerden sakındırıp, hayra davet etmiştir. Aynı zamanda bu mucizeleri bir imtihan vesilesi yapıp, iyi ve güzele meyilli olduğu gibi her an kötü ve çirkin olana da yönelme ihtimali olan insanoğlu sınanmış olmaktadır. Böylece itaat etme hususunda insanlar tercihlerini belirlemiş olurlar. Bu mucizelere rağmen insanlardan bazıları Allah ve peygamberini tercih ettikleri gibi bazıları da reddetmişlerdir. Bu tezin amacı mi'rac mucizesinin mahiyetini kapsamlı bir biçimde araştırma, Kur'an-ı Kerim ve hadislerdeki anılma tarzını inceleyerek kimi müfessirlerin de tefsirlerinden faydalanarak ru'yetullah konusunu incelemektir. Bu araştırmamızda üç bölüm vardır: 1. Bölüm: Mi'rac nedir, ne zaman oldu, mi'racın öncesi ve anı, sidretu'l münteha, kab-ı kavseyn, refref, ru'yetullah, burak gibi bizi ilgilendiren, konumuzu anlamamıza yardımcı olacak bir kısım kelimelerin manaları üzerinde durulmuştur. 2. Bölüm: Bu bölümde İsra ve Necm süresi ile bazı ayetler hakkında kısaca bilgiler verilmiş olup Kur'an'dan sonra en önemli kaynağımız olan Kütüb-i Sitte'den isra ve mi'rac ile ilgili hadislerin yanı sıra bazı müfessirlerin tefsirlerinden de faydalanılmıştır. 3. Bölüm: Mi'racta ru'yetullahın gerçekleşip gerçekleşmediği noktasında ihtilaflı olan görüşlerden; Allah Teâlâ'nın dünyada görülmeyeceği ahirette görüleceği, dünyada ve ahirette görüleceği, dünyada ve ahirette görülmeyeceği gibi farklı görüşler ve delilleri sunulmuş olup ayrıca kelam ilmi açısından ru'yetullah hakkındaki görüşler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Allah gave many miracles to prophets and invited people to do right things by avoiding evil. At the same time, human beings, who are inclined to right and also have the possibility of doing bad things at any moment, are being tested.As a result of these miracles, there may be people who prefer Allah and prophet as well as those who refuse. The purpose of this thesis is to investigate the nature of the miracle of Miraj (The ascension to heavens) in a comprehensive way and to examine the subject of ruyat al-Alahby examining the style of commemoration in the Quran and hadiths, and using the tafseer of some commentators. There are three parts of this study: 1st Part: The meanings of some words that interest us and help us understand our subject, such as what is Miraj, when it happened, before and the moment of miraj, sidrat -al muntaha, kab-ı kavsayn, refref, ruyat al-Alah, and Alborak are emphasized. 2nd Part: In this part, brief information is given about the Isra and Necm surah and some verses. In addition to this we have benefited from hadits related to Isra and Necm from the Qutib-i Sitte, which is our most important source after the Quran, as well as the tafseer of some commentators. 3rd Part: Different opinions and evidences from the controversial ones about whether ruyat al-Alah is realized in Miraj or not, such as that Allah will not be seen in the world, will be seen in the world and in the hereafter, will not be seen in the world and in the hereafter are presented and also views on ruyat alAlah were presented in terms of science of kalam.