Günümüz ilahiyatı'nda gaybî varlıklar olarak melek ve şeytan
Angels and demons as unseen beings in contemporary theology
  1. Tez No: 1005426
  2. Yazar: HANİFE KOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ KERİM KAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada günümüz İlahiyatı'ndaki gaybî varlıklardan melek ve şeytan hakkında bilgiler sunulacaktır. Çalışmada hadisler ve ayetler ışığında öncelikle gayb alemi ve gaybi varlıklar, daha sonra melek ve şeytan konusunda detaylı bir inceleme yapılacaktır. İnsanoğlunda yaratılışından itibaren doğasının gereği olarak merak duygusu hep var olmuştur. Bu merak duygusu da insanı daima görünmeyen âlemi araştırmaya sürüklemiştir. Görünmeyen âlem, fizik ötesi âlem gibi anlamlara gelen gayb mutlak ve izafî olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sadece Allah'ın bilgisinde olanlar mutlak gayb, peygamberler ve vahiy aracılığıyla olanlara ise izafî gayb denilmektedir. Gayb âleminin bilinmeme özelliği arızî bir özelliktir. Çünkü gerekli şartlar sağlandığı zaman gayb olanlar bilinir hale gelebilmektedir. Kur'ân'da geçen“muğayyabât-ı hamse”meselesi de bu duruma örnek teşkil etmektedir. Bu çalışmada ise özellikle gaybî varlıklardan melek ve şeytan konusu detaylı bir şekilde incelenecektir. Melek ve şeytan görünmeyen âleme ait varlıklardır. Melekler, farklı farklı sûretlere girebilen, duyu organlarımız ile algılayamadığımız, Allah'ın emrettiği şeyleri eksiksiz bir şekilde uygulayan, günahsız, cinsiyetleri bulunmayan, yeme ve içmeleri olmayan rûhânî varlıklardır. Dört büyük rûhânî varlık olarak bilinen meleklerden Cebrâil vahiy meleği, Azrail (melekü'l-mevt) ölüm meleği, Mikaîl doğa olayları ile ilgilenen melek ve İsrâfil ise sûra üfleyeceği bilinen melek olarak tavsif edilmektedir. Yine bunların dışında da birçok melek bulunmaktadır. Şeytan ise ıstılahta,“uzaklaşmak, hayırdan uzaklaşmak, zarar vermek, kötülük yapmak”anlamlarına gelmektedir. Şeytan yerine kullanılan İblis kelimesi de“hayırdan ümidini kesmek, pişmanlık duymak”anlamına gelmektedir. Şeytan, insanlara vesvese vererek onları kötü yola çekmektedir. Hz. Âdem'e secde etmemesinden dolayı cennetten kovulan şeytan ile insan arasında olan iletişime Kur'ân'ın yanı sıra hadislerde de sıklıkla yer verilmektedir. Satanizm ve Yezidilik kavramları da temel itibariyle şeytana dayanmaktadır. Satanizm,“bir şeye bağlı olmamak”anlamına gelmekte ve şeytanı kendilerine simge edinmektedir. Bir bakıma dinsizlik olarak ifade ve tasvif edilen satanizmin bir din mi felsefe mi yoksa inanç sistemi mi olduğu konusunda ihtilaf bulunmaktadır. Yezidiliğin ise ne zaman ve ne şekilde ortaya çıkmış olduğu bilinmektedir. Yezdiliğe göre şeytan, Hz. Âdem'e secde etmemek ile tevhide örnek gösterilecek harekette bulunmaktadır ve tevhid ondan öğrenilmelidir. Buradan da şeytan tevhidin babası olarak algılanmış ve yavaş yavaş ilahlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In summary, this study will provide information on angels and Satan, the unseen beings in contemporary theology. In light of hadiths and Qur'anic verses, the study will first examine the unseen realm and unseen beings, followed by a detailed analysis of angels and Satan. Since the creation of humankind, the feeling of curiosity has always been inherent in human nature. This sense of curiosity has always driven people to explore the unseen realm. The unseen realm, which refers to the realm beyond the physical world, is divided into two categories: the absolute and the relative. What is known only to Allah is considered the absolute unseen, while what is made known to prophets and conveyed through revelation is considered the relative unseen. The unknowability of the unseen realm is an incidental characteristic. This is because when the necessary conditions are met, the unseen can become known. The issue of the“five unseen things”mentioned in the Quran serves as an example of this. In this study, the topic of angels and devils, which are unseen beings, will be examined in detail. Angels and demons are beings that belong to the unseen realm. Angels are spiritual beings who can take on different forms, cannot be perceived by our senses, flawlessly carry out whatever Allah commands, are sinless, have no gender, and do not eat or drink. Among the angels known as the four great ones, Gabriel is the angel of revelation; Azrael (Malak al-Mawt) is the angel of death; Michael is the angel responsible for natural phenomena; and Isrāfīl is the angel known to blow the trumpet. In addition to these, there are many other angels as well. Detailed information about angels will be provided in the second chapter. In terminology, 'satan' refers to straying, turning away from goodness, causing harm, or committing evil. The word iblīs, which is also used in place of Satan, carries the meaning of 'despairing of goodness' or 'feeling regret.' Satan leads people astray by whispering evil suggestions. The interactions between Satan—who was expelled from Paradise for refusing to prostrate before Prophet Adam (peace be upon him)—and human beings are frequently mentioned in the hadiths. The concepts of Satanism and Yazidism are fundamentally based on Satan. Satanism, which means 'not being bound to anything,' uses Satan as a symbol. There is disagreement over whether Satanism, often described as a form of irreligion, should be considered a religion, a philosophy, or a belief system. The origins and development of Yazidism are known. According to Yazidism, Satan's refusal to prostrate before Prophet Adam is regarded as an act that exemplifies monotheism, and monotheism should be learned from him. Consequently, Satan has been perceived as the 'father of monotheism' and gradually deified.