Başlangıçtan Kanuni dönemi sonuna kadar Osmanlı Devleti'nde ayaklanmalar
Religious movements in the Ottoman State in the period of Sultan I. Suleyman
  1. Tez No: 725409
  2. Yazar: MEVLÜT GÖKHAN YANAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAİF İVECAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Osmanlı Devleti'nde birçok isyan hadisesi meydana gelmiştir. Bu isyanlar neticesinde padişahlar tahttan indirildiği gibi hayatlarını dahi kaybettikleri görülmüştür. Kuruluş döneminde şehzade isyanlarına mukabil ilerleyen dönemlerde devletin değişen politikalarına paralel olarak birçok isyan meydana gelmiştir. Bunun yanında Buçuktepe Vakası ile başlayan ve devam eden süreçte askerî sınıfın, bilhassa 15. ve 16. yüzyılda artan etkinliğine paralel olarak isyan hadiselerinde çok önemli roller oynadığı görülmektedir. Bunun yanında Osmanlı Devleti'nin doğusunda tehditkâr bir güç olarak Safevi Devleti'nin kurulmasıyla birlikte Safevi halifeleri vasıtasıyla Osmanlı topraklarında meydana gelen Türkmen İsyanları da bu anlamda oldukça önemli hadiseler olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine Yavuz Sultan Selim'in doğu seferleri neticesinde kutsal toprakların Osmanlı Devleti'ne intikali neticesinde hilafet meselesi ile birlikte denildiği üzere devletin dini anlamda değişen politikası ve buna tepkiler de bu açıdan önemini korumaktadır. Bu zamana kadar isyanlar konusunda birçok çalışma yapılmıştır. Ancak bizim konumuz olan Kanuni dönemi özelinde müstakil olarak isyanları bir bütün halde bir nevi derleme olarak ele alan bir çalışmanın eksikliğinden hareketle bu çalışmayı yapmayı uygun gördük.
Özet (Çeviri)
Many rebellions occurred in the Ottoman Empire. As a result of these rebellions, it was seen that the sultans were dethroned and even lost their lives. In response to the revolts of the princes during the establishment period, many rebellions occurred in parallel with the changing policies of the state in the following periods. In addition, in the process that started with the Buçuktepe Incident and continued, it is seen that the military class played a very important role in the rebellion events, especially in parallel with the increasing effectiveness of the 15th and 16th centuries. In addition, with the establishment of the Safavid State as a threatening power in the east of the Ottoman Empire, the Turkmen Revolts that took place in the Ottoman lands through the Safavid caliphs appear as very important events in this sense. Again, as a result of Yavuz Sultan Selim's eastern expeditions, as a result of the transfer of the holy lands to the Ottoman Empire, together with the caliphate issue, the religious policy of the state and the reactions to it maintain their importance in this respect. Until now, many studies have been done on the rebellion. However, due to the lack of a study that deals with the rebellions as a whole and as a whole, especially in the Kanuni period, which is our subject, we have deemed it appropriate to carry out this study.