Birleştirilmiş ve normal sınıflı köy ilkokullarında 'tam öğrenme' uygulamasının öğrenme ürünlerine etkisi
The Effect of mastery learning applications on the learning products in the multigrated and non-multigrated village elemantary schools
  1. Tez No: 72541
  2. Yazar: İSMAİL SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
103 ÖZET Bu araştırmada,“Birleştirilmiş ve Normal Sınıflı Köy İlkokullarında Tam Öğrenme Uygulamasının Öğrenme Ürünlerine Olan Etkisi”incelenmiştir. Araştırma 1996-1997 öğretim yılının II. yarıyılında Mart ve Nisan aylarında, Ankara İli, Çubuk İlçesine bağlı ikisi birleştirilmiş sınıflı, ikisi de normal sınıflı olmak üzere dört köy ilkokulunda yürütülmüştür. Öncelikle öğrencilere tam öğrenmenin uygulanabilmesi için 5. sınıf Sosyal Bilgiler dersi ve buna bağlı olarak da“Cumhuriyetimize Nasıl Kavuştuk?”ünitesinin işlenişi ile ilgili amaç ve davranışlar oluşturma yoluna gidilmiş, bu doğrultuda Üner Ünite Dergisi'nde belirtilen amaç ve davranışlar bazı yerlerinde düzeltmeler yapılarak ölçülecek davranışlar durumuna getirilmiştir. Amaçlar doğrultusunda 60 davranış geliştirilmiştir. Geliştirilmiş olan her davranış için de bir test maddesi hazırlanmıştır. 60 sorudan oluşan test kitapçığının güvenilirlik, geçerlilik, madde güçlüğü ve seçeneklerin ayırtediciliğini ortaya koyabilmek ve düzeltmeler yapabilmek için, test kitapçığı Mamak ilçesi Ergenekon ilköğretim Okulu'nda her şubeden 15 kişi olmak üzere gelişigüzel seçilen 60 orta 1. sınıf öğrencisine uygulanmıştır. Daha sonra bu testi geliştirebilmek için maddelerin güçlüğüne ve ayırtediciliğine bakılmıştır. Test maddeleri geliştirildikten sonra birleştirilmiş ve normal sınıflı 4 köy ilkokulunda“Cumhuriyetimize Nasıl Kavuştuk?”ünitesi ile ilgili olan 60 maddelik ön test uygulanmıştır. Daha sonra“Cumhuriyetimize Nasıl Kavuştuk?”ünitesi kendi içerisinde öğrenme birimlerine bölünerek işlenecek düzeye getirilmiştir. Deney gruplarına ünite süresince tam öğrenme uygulaması yapılırken, kontrol gruplarında geleneksel yöntemle konular işlenmiştir. Deney ve kontrol gruplarında işlenen her konunun sonunda izleme testleri uygulanmıştır.104 İzleme testleri, geliştirilmiş olan 60 maddelik testten konuların ağırlık yüzdelerine göre belirlenmiş ve sorulmuştur. Deney gruplarında izleme testlerinin sonuçlarına bakılarak istenilen düzeye gelmemiş öğrencilere dönüt ve düzeltme çalışmaları yapılmıştır. Bu işlemin arkasından aynı izleme testi yeniden uygulanmış ve bir sonraki konuya geçilmiştir. Kontrol gruplarında ise izleme testinin devamında herhangi bir dönüt ve düzeltme çalışması uygulanmamıştır. Tüm konular bu şekilde işlendikten sonra 60 maddelik son test her iki gruba da uygulanmıştır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak ön test, izleme testi ve son testten yararlanılmıştır. Elde edilen veriler; a) Ön testten elde edilen bulgular b) İzleme testinden elde edilen bulgular c) Son testten elde edilen bulgular başlıkları altında toplanmış ve yorumlanmıştır. Araştırmanın sonunda tam öğrenmenin uygulandığı deney gruplarının daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
105 SUMMARY In this study, the effect of mastery learning applications on the learning products in the multigraded and non-multigraded village elementary schools. The study was conducted in Çubuk, Ankara, in March - April 1996- 1997 school year in four village elementary schools, two being multigraded and the other two non-multigraded. In order to implement the mastery learning, the first step was to develop aims and behaviors related to the teaching process of 5th grades“Social Sciences”course and of the“How we reached our Republic”unit. Accordingly, the aims and behaviors described in“ÜNER Textbook”were converted the measurable behaviors through corrections. Then, 60 behaviors and their related test items were developed altogether. The test composed of 60 items was administered to 60 6th graders (15 students from each section) which were selected randomly in Mamak- Ankara Ergenekon Elementary School. Later the following topics such as reabilitiy, salidity, item difficulty level and item discrimination were observed. Based on the testing and measurument. Once the test items were developed completely, a pretest with 60 items which was about the unit“How we reached our Republic”was administered in 4 multigraded and non-multigraded village schools. Then, the unit was divided into learning units to teach. The experimental groups were tought using the mastery learning, while the control grups were tought by traditional methods. The students in both groups were tested after teaching using follow-up tests. In these test, items were developed according the subject proportions of 60-items test which was previously developed. With the results of the follow-up tests, the low-achieved students were given feedbacks and corrections the students, then took106 another follow-up test and the next unit started tobe tought. In control groups, the students were not provided any feedback. After follow-up test after teaching the sub-units in that way, the 60-item post-tests were administered to both groups. The data of the study were collected through pretests, follow-up test and posttests. The data gathered are grouped and interpreted as follows: a) The Data gathered from pretests b) The Data gathered from follow-up tests. c) The Data gathered from posttests. As a conclusion remark, it is observed that the experimental groups in which the mastery learning was used succeed more than the control groups.